Uznávam, občas mám zvláštne nápady. Napríklad keď vidím vianočné pohľadnice, mám chuť vziať do rúk červenú fixu a krúžkovať všetky nepresnosti, ktoré na nich sú. Ale zatiaľ je to v pohode, zatiaľ sa ovládam a namiesto toho píšem blogy. Preto namiesto červeno poškrtaných pohľadníc tu mám zoznam vianočných právd, ktoré pravdami tak celkom nie sú. A začnime hneď tou najväčšou.
🎁 na Vianoce sa narodil Ježiš
Viete, ako sa občas ateisti a fanatickí rýpači do kresťanstva vytasia s tým, veď Ježiš sa nenarodil na Vianoce, že to kresťania ukradli pohanské sviatky a podobne? A vy ste sa proti tomu vždy ohradili a smelo bránili a možno čakali, že vám niekto aj zatlieska? Poviem vám to jednoducho, tí rýpači majú pravdu. Ježiš sa naozaj nenarodil na Vianoce. Ale ešte skôr, ako budem pokračovať, potrebujem ja osobne podotknúť jednu vec – toto viem už celkom dlho. A ani raz mi nejak neprišlo, žeby som kvôli tomu Vianoce nemala sláviť.
Bolo to 25.decembra, keď sa oslavovali narodeniny pohanského boha svetla Mitra, keď cisár Konštantín povedal, ale no to už ani náhodou! V ten istý dátum budeme oslavovať Toho, ktorý je Pravý Boh Svetla! Takže áno, zabrali sme pohanský sviatok. Ale vo všetkej vážnosti a serióznosti sa pýtam: No a?
Biblia nikde nespomína presný dátum Ježišovho narodenia. Vieme len dedukovať. Podľa Lukášovho evanjelia Alžbeta (mama Jána Krstiteľa) otehotnela po tom, ako jej manžel Zachariáš konal kňažskú službu v chráme. Keď bola cca v šiestom mesiaci, prišla ju navštíviť Mária, Ježišova mama, ktorá podľa všetkého tesne predtým počala. Kedže niekto múdry vedel povedať, kedy mal Zachariáš službu v chráme (podľa tried a rodín), vedel sa dopracovať aj k približnému termínu Ježišovho narodenia. Bolo to niekedy na prelome septembra a októbra.
(mimochodom, vtedy vyvolený národ oslavuje Sviatok stánkov, a to je taká cool úchvatná záležitosť, že vám zo srdca odporúčam pozrieť sa na to bližšie. a ešte ďalšie mimochodom, niekedy vtedy v Izraeli, po dlhom čase sucha, začína znova pršať.)
ALE – ak sa ale Ježiš narodil na prelome septembra a októbra, bol počatý niekedy v decembri, takže s Vianocami nie sme úplne mimo. Veď slávime príchod Božieho Syna do ľudského tela, a v tomto význame sú Vianoce presnejšie. To znamená – Jeho počatie – niekedy v decembri – keď slávime Jeho narodenie, slávime Jeho počatie – príchod do tohto sveta – veď ľudský život sa nezačína pôrodom, ale už deväť mesiacov pred tým. Najtmavšia časť roka sa vlastne stala tou najsvetlejšou….
🎄 Ježiš sa narodil v mašťaľke
Ľutujem, ani toto nie je pravda. Niežeby som šla popierať niečo, čo hovorí Biblia, to ani náhodou. Lebo Bibia o tomto nehovorí nič!
V prvom rade vám zruším všetky tie obrázky, čo máte v hlave, že pôrod zastihol Máriu na ceste do Betlehema. Je jasne napísané, že tam už boli, už sa zdržiavali v Betleheme, keď prišiel jej čas porodiť. To znamená, že minimálne jednu noc pred tým už museli niekde spať. Evanjelista píše: A PORODILA SVOJHO PRVORODENÉHO SYNA. ZAVINULA HO DO PLIENOK A ULOŽILA DO JASIEĽ, LEBO V ÚTULKU PRE NICH NEBOLO MIESTA.
Logika hovorí – v ubytovni nie je miesto, tak sú tam, kde sú jasle, čo je vlastne maštaľ, že? Nie tak rýchlo… Teraz prichádza ten čas, keď v duchu všetkého, čo nás docent Grešo o gréčtine a Novej Zmluve naučil, idem rýpať do prekladov Biblie. Lebo si myslím, že ani jeden z tých slovenských nie je dosť dobrý.
Evajelický preklad má nocľaháreň (čo sme na vojne?), ekumenický preklad útulok (odtiaľ mám psa), katolíci to prekladajú ako hostinec (krčma?!) a Roháček ako úchylište (a to je prosím pekne čo??).
Grécke slovo, tu použité, je kataluma. To môže znamenať hosťovskú izbu, ubytovanie v rodinnom dome, alebo hostinec. Toto konkrétne slovo je v Novej Zmluve použité len dvakrát a druhýkrát sa jasne hovorí o veľkej hornej miestnosti v súkromnom dome, vybavenej nábytkom. Teda to je tá miestnosť, kde nebolo miesta pre Máriu a Jozefa! A znie to logicky, lebo ak Jozef bol z Betlehema, prečo by nešiel k svojej rodine? A v ich hornej, hosťovskej miestnosti nebolo dosť priestoru, a predpokladám že ani súkromia pre ženu, ktorá sa chystala rodiť. Väčšina starovekých židovských domov mala spoločný priestor v prízemí, kde sa v noci zdržiavali aj zvieratá.
Takže nie, tie historky o hostinskom, ktorý odmietol pustiť dnu matku Božieho Syna, nie sú pravdivé. Verzia, že Jozefova rodina, u ktorej sa už dlhšie zdržiavali, umožnila Márii mať pri pôrode súkromie, je pravdepodobnejšia oveľa viac. A čo sa týka zvierat, ktoré tam boli, nám to možno príde nehygienické. Ale v tej súvislosti som si spomenula na môjho imunológa a na výskum, ktorý mi raz spomínal. Podľa všetkého deti, ktoré vyrastajú s domácimi zvieratami, majú oveľa silnejšiu imunitu.
👑 prišli sa Mu pokloniť traja králi
Áno, ja uznávam, že ak chcete niečo dať na pohľadnicu, alebo urobiť scenár k vianočnému predstaveniu, potrebujete nejaké údaje! Nemám nič proti tomu, ak sa to občas z praktických dôvodov upresní, lebo ak by sme povedali skupine detí, niekoľkí – ale neviemkoľkí – z vás to bude hrať, to by asi nedopadlo dobre(hm. alebo možno práve naopak ;). Upresňujme. Ale nezabudnime, že to boli tri dary. Koľko bolo tých, ktorí ich niesli, netušíme. Každý muž niesol jeden dar, lebo nikto by sa neprišiel pokloniť s prázdnymi rukami? Napríklad. Ale čo ak ich bolo viac a každý z nich niesol dary tri? Napríklad východná (pravoslávna) tradícia častejšie spomína iný počet, sýrski kresťania ich majú hneď dvanásť.
A čo sa týka stotožňovania mudrcov s kráľmi, za tým stojí proroctvo v Žalme 72: KRÁLI TARŠÍŠA A OSTROVOV NECH PRINESÚ DARY, KRÁLI ŠEBY A SÁBY NECH PRINESÚ POPLATKY. NECH SA MU KLAŇAJÚ VŠETCI KRÁLI, NECH MU SLÚŽIA VŠETKY NÁRODY.
Nikto z prvých cirkevných otcov ani neprišiel s verziou, že muži z východu, ktorí sa prišli pokloniť Ježišovi, by mohli byť kráľmi. Tertulián v 3.storočí popisuje mudrcov “takmer ako kráľov” a o ďalšie dve storočia neskôr ich Augustín volá kráľmi.
A teraz čo? Proroctvo neplatí? Ale kdeže! Apoštol Pavel o Ježišovi píše: PRETO HO BOH NAD VŠETKO POVÝŠIL.. ABY PRI MENE JEŽIŠ POKĽAKLO KAŽDÉ KOLENO TÝCH, ČO SÚ NA NEBI, NA ZEMI AJ V PODSVETÍ. Vieme, že pár mien kráľov, ktorí pred Ježišom pokľakli, je už na zozname. A v istom bode dejín budú pred Ním kľačať všetci.
🌟hviezda svietila nad jasličkami v tú noc, keď sa Ježiš narodil
Tak najprv – pravdepodobne to nebola hviezda, ale planéta. Väčšina astronómov si myslí, že to bola konkunkcia Jupitera so Saturnom. S veľkou pravdepodobnosťou to súvisí aj s hebrejskými názvami planét – Jupiter spravodlivý (kráľ), názov pre Saturn je odvodený od židovského slova šabat a Saturn vždy bola hviezda Židov. A ešte ku všetkému, v hebrejčine sa planéte povie chodiaca hviezda. Aj to sedí s tým, čo písal vo svojom evanjeliu Matúš, ako hviezda šla pred mudrcami.
Nebola to ani žiadna kométa, aké máte na pohľadniciach a vo vianočnej výzdobe miest a ktoviekde ešte. Prvýkrát túto hviezdu ako kométu namaľoval Giotto di Bondone v roku 1304. Ako už určite aj vám došlo, nie, toto nemohol vidieť na vlastné oči.
Táto chodiaca hviezda je pre príbeh Ježišovho narodenia dôležitá. Mudrci ju na nočnej oblohe videli v čase, keď sa Ježiš narodil. Fakt, že sa na ňu kráľ Herodes musel pýtať, znamená, že nebola viditeľná netrénovaným očiam. Len ľudia, čo hviezdy pravidelne študovali, ju videli. A táto hviezda zaviedla mudrcov ku domu, v ktorom bola Mária s Ježišom. A nie, nijako raz, ani keď sa pozrieme zprava zľava alebo odkiaľkoľvek, Ježiš v tom čase už neležal v krmidle pre dobytok (myslím jasličky, lebo to presne sú).
Mudrci neprišli do Jeruzalema skôr, ako prebehla Ježišova obriezka (ôsmy deň) a Máriino očisťovanie (tridsiaty tretí deň od Ježišovho narodenia). Ak predpokladáme, že mudrci prišli za Ježišom z oblasti Perzie alebo Babylónie, znamenalo to vzdialenosť minimálne 700 km a obvyklá rýchlosť cestovania bola 25 km za deň. Nie, to určite nemohli stihnúť v tú noc, keď sa Ježiš narodil. Betlehem sa spomína, ale nie v súvislosti s hviezdou, čo mudrcov viedla, ale spomínajú ho ľudia kráľa Herodesa, keď hovoria o proroctve.
To, že Ježiš nebol už v jasličkách, nič nemení na pravdivosti proroctiev. Evanjelista jasne hovorí, že Ježiš a Jeho rodičia už boli v dome, a tam za Ním mudrci vošli. Kráľ z Betlehema, to je to kľúčové! Presne, ako hovoria proroctvá. Stále sme pri tom istom, síce nie vianočné pohľadnice, ale Biblia má pravdu.
a ešte krátko na záver:
🎆Vianoce sú najdôležitejšie kresťanské sviatky
Okolo žiadneho iného sviatku spojeného s vierou sa nerobí také haló, tak to musí byť ono, že? No, nie tak celkom.
Čo sa týka poradia dôležitosti – najprv je to Veľká Noc, potom Zoslanie Ducha Svätého. To prvé ešte vedia zaradiť aj ateisti (alebo ľudia, ktorí prídu do kostola práve tak na Vianoce) ale to druhé? A predsa. A až potom nasledujú Vianoce.
V Biblii sa nikde nepíše o slávení Vianoc. Píše sa však o pripomínaní si Jeho smrti. Nepoužijem slovo sláviť – lebo aj keď sme vďační, toto slovo má v sebe na môj vkus priveľa radosti – ale radšej pripomínať si. A nielen raz ročne, na veľkonočné sviatky, popri tom ako maľujeme vajíčka, chodíme oblievať alebo šibať alebo hľadáme sladkosti na záhrade – vyberte si – ale každú nedeľu cez Večeru Pánovu.
Prečo? Citujem (už však neviem koho). Je zbytočné, ak by sa Ježiš hoci aj tisíckrát narodil v Betleheme, ale ani raz v Tvojom srdci.
1 Komentár
Vďaka za viaceré podnetné myšlienky. Len s tými mudrcmi a hviezdou to muselo byť inak. Jednak v tej gréčtine by sme našli mágov. To sú ľudia, čo sa zaoberajú nadprirodzenými vecami.
Pokiaľ ide o planétu. Ako by mohla planéta zastať nad domom? To môže objekt vo výške 100 metrov…. No povedzme ešte kilometer, keď berieme do úvahy aj dvor. Ale Jupiter je od Zeme viac než polo miliardy km. A Saturn ešte omnoho ďalej. Keď sú nad Betlehemom, sú aj nad JEruzalemom, aj nad…Môžete povedať, nad ktorým domom je Mesiac, alebo Slnko teraz? Asi ťažko. Keď idete na aute, máte pocit, že Mesiac ide stále s vami, kdekoľvek zabočíte. A Jupiter je milión krát ďalej ako Mesiac.
To musela byť nejaká nadprirodzená hviezda. A možno existovala iba vo vedomí tých mágov. Aj dnešní okultisti dokážu dosiahnuť, že uvidíte nejakú hviezdu a tak… Teda tie duchovné bytosti za nimi…