Koncom septembra 2012 rozvírila hladinu svetovej tlače správa o záhadnom pergamene. Touto správou sa zaoberali aj slovenské časopisy. Rozoberaj ju bulvár aj serióznejšie médiá. Ale presných, pravdivých správ o objave bolo málo.
Podľa informácií z pergamenu, ktoré sa dostali na svet, bol Ježiš počas svojho života ženatý.
Veľa iných informácií sme sa nedozvedeli. Slovenské články boli skôr plné historických nepresností a špekulácií, čo tento objav urobí s cirkvou. A za článkami diskusia v duchu, čo všetko nám cirkev vlastne zatajuje. Je možno načase povedať aj to, na čo iní pozabudli….
čo sa vlastne našlo…
S objavom pergamenu prišla na svetlo sveta Karen King, rešpektovaná historička.
Pergamen sám osebe je pomenovanie pre spracovanú zvieraciu kožu, ktorá sa používala na písanie. Až do 13.storočia, kým neprišiel papier, sa na písanie používali najčastejšie pergameny. Tento spomínaný má rozmer 4×8 cm, je to pravdepodobne časť väčšieho celku a je vo veľmi zlom stave. Pravdepodobne pochádza zo štvrtého storočia nášho letopočtu. Text je napísaný gréckou abecedou v koptštine. Túto reč používali tamojší kresťania a stále je liturgickým jazykom tamojšej kresťanskej cirkvi.
Podstatná z pergamenu je jedna veta prisudzovaná Ježišovi: A moja žena… ona bude môcť byť mojim učeníkom. Nie všetky slová sú čitateľné, ale zmysel je jasný. Ježiš sa o nejakej žene vyjadruje ako o svojej manželke.
Človek by si mohol myslieť, že kopskí kresťania vedeli o niečom, čo zvyšku sveta uniklo. Ale nie je to ani zďaleka tak, ako sa to zdá.
pochybnosti
Ešte skôr, ako sa začneme vážne pýtať na to, čo takýto objav urobí s našou vierou, pozrime sa na to, čo sa objavilo naozaj. Pri akomkoľvek historickom náleze sa v prvom rade skúma jeho dôveryhodnosť. A tu začínajú pochybnosti…
Prvý dôvod na pochybnosť: starobylosť tohto pergamenu bola zatiaľ len odhadovaná, nie testovaná. Pri určení veku sa zatiaľ nepoužila žiadna vedecká metóda. A ak k tomu dôjde, pri takýchto objavoch nestačí testovať len pergamen. Je veľa ľudí, ktorí dokážu na starý prázdny pergamen napísať slová tak, aby vyzerali a dôveryhodne. Preto bude potrebné otestovať aj atrament, a to sa ešte stále nestalo.
Ďalší dôvod na pochybnosť je jazyk pergamenu. Text je napísaný v koptštine, preto Karen King oslovila troch znalcov tohto jazyka. Novinári najčastejšie citovali prvého, ktorý sa vyslovil za to, že pergamen pravý naozaj je. Druhí dvaja experti sa však vyslovili negatívne. Neskôr ich názor podopreli aj iní koptológovia. Stephen Emmel, profesor koptštiny z Münsteru: Na tomto fragmente, na jeho vzhľade aj na použitej gramatike je niečo, čo mi hovorí, že nie je úplne dôveryhodný. Iný odborník, expert na papyrusy Alin Suciu z Hamburgu: Písmo nevyzerá autenticky, keď ho porovnám s inými ukážkami koptských papyrusov z tohto obdobia.
Tretí dôvod pochybností je pôvod pergamenu. Karen King tvrdí, že majiteľa pergamenu pozná. Nesmie však uviesť jeho totožnosť – vraj preto, aby nebol obťažovaný zberateľmi a fanatikmi. Podľa expertov na takéto objavy je však toto vysvetlenie podozrivé.
Výskum starožitností sa totiž podľa zaužívaných dohôd nerobí, ak nie je doložený pôvod. Je za tým snaha nepodporovať čierny trh s podobnými nálezmi. Ale podstatné je aj to, že ak časť pergamenu chýba, nemá celú poznávaciu hodnotu. Jednoducho povedané, nedá sa zodpovedne skúmať.
Môžeme len odhadovať, prečo tajomný majiteľ pergamenu ho neukázal svetu celý. Je celkom možné, že je za tým snaha predať ho v budúcnocti celý s ešte väčším ziskom.
Aj pre tieto pochybnosti povedal David Gill, z univerzity v Suffolku, na adresu záhadného pergamenu toto: Vyzerá to tak, žeby sa od toho mal akýkoľvek zodpovedný akademický pracovník držať čo najďalej.
…a čo sa nenašlo
A ako hovorí sama Karen King, ktorá s papyrusom prišla na svetlo sveta: Tento objav vôbec nepopisuje život Ježiša Krista, nehovorí nič o ňom ako o historickej postave. Nedá porovnávať s evanjeliami, ktoré sú výrazne staršie.
Tie najpodstatnejšie informácie, ktoré o Ježišovom živote máme, pochádzajú zo štyroch evanjelií v Biblii. Či sa naňho pýtame ako ľudia skúmajúci históriu alebo ako veriaci (alebo oboje), najlepší zdroj poznania Ježiša je práve tam.
Evanjeliá vznikli v dobe, keď žili mnohí očití svedkovia. A ak by evanjelisti vynechali tak dôležitú vec, ako to, že bol Ježiš ženatý, určite by na to niekto upozornil – buď jeho nasledovníci alebo jeho kritici. Ale žiaden taký záznam nemáme.
Jednoducho povedané, ak by pár storočí po vašej smrti niekto vypustil do sveta nejakú zaručenú informáciu o vás, každý rozumný človek by si ju overil. Najlepšie zo zdrojov, ktoré sú najbližšie vášmu životu. Takému správaniu hovoríme zdravý rozum.
Neviem, ako inak by vyzerala cirkev, ak by sme vedeli, že Ježiš bol ženatý. Klásť si takúto otázku je podľa mňa dosť zbytočné. Nemáme totiž žiaden dobrý dôvod na to, aby sme sa to pýtali.
Skôr si myslím, že by sme si na podobné senzačné objavy už mohli zvyknúť. Nedať sa vyviesť z rovnováhy, ale radšej skúmať pozadie tých nálezov. Hľadať celú pravdu asi nie je jednoduché, lebo sa zdá, že polopravdy zvyčajne predávajú lepšie. Zvlášť v takýchto prípadoch. Ale aj napriek tomu, hľadať kompletnú, celú pravdu sa naozaj oplatí.
Wolf-Peter Funk, popredný znalec koptštiny povedal: Existujú tisícky podobných útržkov, na ktorých sú popísané bláznivé veci. A na záver Hany Sadak, riaditeľ Koptského múzea v Káhire: Osobne si myslím, že ak by bol pergamen pravý, už dávno by sme o tom vedeli.
Zatiaľ bez komentára