Spolu s manželom žijeme v Austrálii, v hlavnom meste Queenslandu Brisbane.
Lutheran Church v Austrálii, žiaľ, neakceptuje ordináciu žien (zatiaľ), ale aj vďaka tomu mám viac času byť pozorovateľom. A ja si všímam veci dookola veľmi rada.
predstavenie City Church
Čo sa týka hospodárskeho fungovania zboru, celá prevádzka a tiež aj plat farára sa hradí z peňazí členov. Zdravý príklad cirkvi, ktorá nie je závislá od štátu, ale len od ľudí, ktorí chcú, aby fungovala.
na ňom nádherné, staré oltárne rúcho s Baránkom Božím a nad tým víťazný vzkriesený Kristus
the Ranný čaj
Účasťou na službách Božích všetko nekončí. Všetci sú pozvaní dole, do zborových priestorov. Volajú to ranný čaj aj napriek tomu, že už dávno nie je ráno a väčšina ľudí si dá radšej kávu :). Okrem nej aj koláčiky alebo čosi iné na zahryznutie, čas na rozhovory, bližšie predstavenie hostí a tiež sa spieva k narodeninám! Jeden zo zvykov, ktorý spôsobí, že sa ľudia cítia ako rodina.
zvláštnosti
Za necelý rok, ako sme tu, sme s manželom zažili viaceré zaujímavé momenty. Nielen Vianoce s palmami sú zvláštne, ale aj ekumenický sprievod na Kvetnú nedeľu. Spolu s mnohými inými farármi a celým osadenstvom sme spievajúc na trikrát obchádzali kostol. Robiť to v centre mesta vedľa štvorprúdovej cesty má svoj efekt – ľudia, ktorí si na to dovtedy nespomenuli, možno si až pri pohľade na nás, mávajúcich palmovými vetvami, uvedomili, čo je za deň :).
Nádherné boli aj škandinávske služby Božie – spev v úplne cudzích jazykoch a piati farári, každý z iného konca sveta. Takisto aj spoločný obed a typické škandinávske jedlá stáli za to. Nedá mi nespomenúť – popri všetkých tých severských špecialitách – po východniarskych zemiakových plackách sa len zaprášilo :).
|
požehnávanie zvierat všetkého druhu |
V Brisbane som prvýkrát zažila požehnávanie domácich zvierat. Zvláštna skúsenosť. Mám veľmi rada zvieratá… ale v kostole? Trocha zvláštne. A požehnanie pre ne? Ešte viac. Ale…! Nie tak dávno som čítala jednu vetu: ,,Dnešní kresťania dávajú viac peňazí na jedlo pre psov ako na misiu.“ A to dosť vystihuje Austráliu. Kým sa my ešte musíme učiť rešpektu k všetkému živému, mnohí z nich majú opačný problém. Ich domáci miláčikovia často majú pre nich oveľa väčšiu hodnotu ako životy ľudí. A k tomuto treba povedať nejaké slovo. Aj v domácich zvieratách máme dar od Boha, ale žiadne z nich nikdy nemá byť dôležitejšie, ako život iného človeka. (Ak sledujete, ako sa nový austrálsky premiér správa k utečencom a mnohí ľudia s ním súhlasia… potom vďaka Bohu za všetkých, ktorí pripomínajú, že žiaden človek nesmie v našich očiach klesnúť na úroveň prašivého psa.)
Cirkev je iná na celom svete. Nie všade vidíte farára, ktorý má pod bohoslužobným rúchom sandále a kraťasy… a tých malých rozdielov je omnoho viac. Maličkosti sú rozdielne, podstatné veci spoločné. Hlavne jedno MENO, to najdôležitejšie MENO je aj tu rovnaké…
Zatiaľ bez komentára