Áno, uznávam. Tie “klasické” výklady Chvály súcej ženy som tu už ofrflala dosť. Ale aj tak nesľubujem, že je tomu koniec…. no držme sa Biblie a uvidíme, čo sa objaví, dobre?
Držať sa Biblie pre mňa znamená nielen čítať naše preklady, ale čo najviac rozumieť originálom. Táto vec s prekladmi sa totiž netýka len ľudí, ktorí sa venujú pôvodným biblickým jazykom. Týka sa všetkých, a v tomto prípade zvlášť žien. Čo od nás Boh čaká? Aj vy sa začnete pri takejto otázke cítiť nepríjemne, trocha vinne a nedostatočne? Aj vy sa začnete nepohodlne ošívať a ľutujete, že ste začali čítať? Tak sa pokojne nadýchnite, lebo na to celé ideme inak.
kde je sever?
Príslovia a ich 31.kapitola obsahujú text nazvaný Chvála súcej/statočnej ženy. Často som tento text počula používať ako dôkaz proti ženám, ako veľa sa dá urobiť počas jedného dňa a ako málo sa my vlastne snažíme. Už som k tomu povedala čosi, a k pár ďalším lahôdkam sa dostanem.
V celom tom zozname, čo tá žena robí, je jeden veršík, ktorý som brala tak nejak poeticky. Bedrá si opáše silou a posilní si ramená. Pre mňa je poetické je niečo, o čom sa pekne hovorí, ale v skutočnosti to vyzerá úplne inak . Začínam si myslieť, že som slovo “poetické” vôbec nepochopila.
Začnem od druhej polovice. Evanjelický preklad to posilnenie ramien má vo verzii otužuje svoje ramená a ja to fakt asi nechápem, lebo prvé, čo mi napadne, je otázka – to si tá žena na plecia dávala studené sprchy? Vďaka Bohu za iné preklady! Lebo tieto slová sú o sile.
všimnúť si, kto vysvetľuje
A tu prichádza moment, kde v komentároch narážam viac na kultúrne veci ako na tie biblické. A týka sa to nielen toho textu, preto to chcem vysvetliť. Pokojne sa vám totiž môže stať, že (kedykoľvek, kdekoľvek) narazíte na biblický výklad, ktorý bude z tohto storočia, ale aj tak vám bude znieť ako z inej planéty.
Prevažná väčšina komentárov, ktoré čítam, sú v angličtine. Lebo v slovenčine, ak len to nie je odniekiaľ preložené, neexistuje takmer nič. (lebo zdá sa, že ľudia, ktorí študovali biblické jazyky, sa namiesto vykladania Biblie venujú iným “bohumilým” činnostiam, ako napríklad vyplňovaniu tabuliek pre biskupské úrady a podobne. no…poniektorí už nie).
Mnohé tie biblické výklady sú americké. A v nich je často ideálom žienka domáca z päťdesiatych rokov. Nepracuje, ale stará sa o domácnosť a o deti. A keď manžel príde domov, má pred sebou upravenú manželku s navarenou teplou večerou. A tieto výklady majú ohromný problém s predstavou ženskej fyzickej sily. Veď – načo? A taktiež, ak jej muž má nejakú sedavú prácu v kancelárii, predstava ženy s bicepsom silnejším ako má jej manžel – to sa podľa tých komentárov zdá ako cesta k zničeniu rodinných hodnôt!
(ak ste sa už dosmiali, pokračujeme ďalej.)
Pre našu spoločnosť je to inak. Predstava ženy, ktorá nepotrebuje zarábať peniaze a stará sa o domácnosť, je luxusom. Prevažná väčšina rodín potrebuje oba príjmy. A taktiež, nemáme žiaden vážny problém s tým, že by žena pracovala fyzicky! (samozrejme, odtiaľ potiaľ..) Zvlášť ak žijete na dedine, tomu sa nevyhnete. Nakoniec, často to je príjemnejšie ako…
Takže predstava ženy, ktorá zvládne použiť pílu, rýľ alebo kladivo, pre nás je celkom v poriadku. A to je dobre, lebo v tomto texte sa myslí fyzická sila. A teraz sme pripravení na to, čo bolo v tom verši na začiatku.
čo s tým všetkým majú moje bedrá….
Pre pripomenutie – začiatok toho spomínaného verša znel: Bedrá si silou opáše… a takmer všetky preklady znejú v rovnakom duchu. Už vieme, že posilňovanie ramien môžeme pokojne vziať doslova. Ale čo s týmito bedrami? To bude kúsok zložitejšie. Ale na druhej strane – odpoveď vás myslím prekvapí (aspoň v to dúfam!).
V prvom rade, kontext. Ten je nutný, zvlášť v spoločnosti, kde väčšina ľudí (vrátane žien) nosí väčšinu času nohavice. No v čase napísania tohto textu (a vlastne celej Biblie) ľudia nosili tuniky – muži aj ženy. Väčšina z vás si asi nevie predstaviť, aké to je, pohybovať sa v takomto odeve. Možno rozumiete, ak ste niekedy nosili dlhé sukne, poprípade nejaké z tradičných odevov slovenského duchovenstva.
Predstavte si, že sa celý deň pohybujete v odeve, ktorý vám voľne padá okolo nôh a zároveň vás chráni pred slnkom. Ideálna voľba pre Blízky východ, no boli situácie, keď ani tam tento odev nevyhovoval. Predstavte si, že nosíte ťažké vedrá s vodou alebo idete bojovať, nepriateľa pred sebou a v ruke máte meč…. a vy sa potknete, lebo si prišliapnete lem! Čo radšej urobíte predtým?
Prepášete si bedrá! Ako? Aha…
Tento návod som našla tu: https://www.artofmanliness.com/articles/how-to-gird-up-your-loins-an-illustrated-guide/. Myslím, že mu rozumieť aj bez toho, aby bolo potrebné čítať popis.
kto, kedy a prečo
Muži si teda prepásavali bedrá, keď šli do boja. Takisto keď cestovali alebo pri fyzickej práci, pri ktorej si naozaj nikto nechce pristúpiť okraj tuniky a spadnúť na nos. Alebo keď bežali, ako napríklad Eliáš, po súde na vrchu Karmel, po tom všetkom mal silu bežať. Je to jeden neskutočne silný príbeh, a teraz, keď viem, ako to chodilo s tými tunikami, si to predstavím ešte lepšie. Takisto opásanie bedier spomína apoštol Peter, keď hovorí o duchovnom boji, a tiež sám Boh. Keď si (aj) na svoju adresu musel od Jóba mnohé vypočuť, potom ho vyznal On: Opáš si teda bedrá ako chlap.. V texte to znie niečo ako vzmuž sa!
Ale…čo s tým majú ženy?
iné boje
Samozrejme, aj ženské tuniky sa dajú prepásať rovnako ako mužské. Ale robili to? Asi len zriedkavo. Niežeby nemohli, ale ženské boje sú zvyčajne iné ako tie mužské. Pointa je však v tom, že ženy bojujú tiež.
A o tom treba hovoriť!
Vezmime si len takú triviálnu vec ako domáce práce (a pre lásku Božiu, v mojej prítomnosti to nikdy nenazvite ženskou robotou). Mnoho, alebo žiaľ väčšinu z nich majú na starosti ženy a väčšina z nich to nerobí preto, lebo ich baví žehliť, umývať riady stále dookola alebo upratovať niečo, čo nikto neocení (kým to nebude zaprášené). Ženy to robia, lebo je to prejav lásky a starostlivosti.
Alebo deti. Často je to hlavná zodpovednosť matky. A keď sa manželstvá rozpadajú? Deti zvyčajne zostávajú so ženou. V realite slovenského súdnictva dostanú výživné, ktoré ich privedie na hranicu biedy. S tým súvisí aj to, že môžu prísť o dobrú prácu, lebo vymeškajú kvôli chorobe detí viac, ako kedykoľvek predtým.
K tomu si pridajme manželstvá, kde ženy zostávajú často len kvôli vytrvalosti, viere alebo kombinácii iných faktorov. Starostlivosť o starších príbuzných je zvyčajne tiež na pleciach ženy. Nosenie smútku po úmrtiach je tiež hlavne ženská záležitosť a verte mi, existovať výhradne len v čiernej farbe, to nie je len tak.
A mohla by som ďalej hovoriť o ženských bojoch, pri ktorých si síce nebrú do ruky meč a svoje tuniky si nemusia prepásať doslovne, ale často by ste s nimi nemenili. Mohla by som hovoriť ďalej… ale už som unavená len pri pomyslení na to. No isto si viete doplniť svoje vlastné príklady. Každá žena a každý všímavý rešpektujúci úcty hoden muž vie.
príklady hodné nasledovania
Biblia je, ako inak, plná príkladov bojujúcich žien. Obrazne a predstavte si, že aj doslova. Určite aj vám pár mien napadlo… Ja som si spomenula na Deboru, sudkyňu, ktorá tiež vytiahla do boja a predstavte si, aj keď s tým majú problém mnohí vykladači, v Biblii to proste nikto nerieši. Lebo keď Boh povoláva do služby, kto sme my, aby sme papuľovali, že?
A keď hovoríme o tom, čo mnohí považujú za „neženské“, popri Debore sa v Biblii spomína ďalšia žena, Jáél. Ak ste sa k jej príbehu ešte nedostali, mali by ste to napraviť – ideálne hneď teraz. A ak ste k tomu nepočuli dobrý výklad, otvorte si Atlas a prečítajte si, ako mne Jáélinom príbehu otvorila oči jedna súdna lekárka. Ako som už spomenula, žena potrebuje byť pripravená na čokoľvek.
A do tretice je tu Abigajil; keď počúvam Chválu súcej ženy, spomeniem si na ňu a na jej domácnosť. No upozorňujem, muži, ak by ste chceli, aby vaše manželky boli ako ona, nie je to tak jednoduché. Abigajil sa v istom bode postavila proti svojmu manželovi, a urobila dobre, lebo nie všetci muži sú hodní dôvery ich žien. Muž, ktorý chce mať manželku ako ona, tiež musí spĺňať isté požiadavky. Možno ste si nevšimli, ale presne o tom sa píše na začiatku 31.kapitoly. Muž musí najprv pracovať sám na sebe, tak hovorí Biblia. (o tom bližšie nabudúce….)
táto žena nie je na nič sama
Ale v tom všetkom únavnom… tu niečo ešte je. Táto žena, táto konkrétna ženu tu nie je na nič sama. Lebo aj ženy sú niekedy len ľudia…
Ale ona tu má Boha. Ako On povedal slovami proroka: Neboj sa, lebo ja som s tebou, nepozeraj ustrašene vôkol seba, lebo ja som Boh tvoj! Posilním ťa a pomôžem ti, i podopriem ťa svojou spásonosnou pravicou. Na hanbu a posmech vyjdú všetci, ktorí zlosťou kypia proti tebe… zmenia sa na nič a na márnosť mužovia, ktorí bojujú proti tebe, lebo ja som Hospodin, tvoj Boh, ktorý ťa drží za pravicu a vraví ti: Neboj sa, ja ti pomôžem!
A s týmto skončím aj ja.
1 Komentár
[…] ešte neurobili – odporúčam prečítať aj tieto blogy: Žena má byť odvážna a smelá, Žena potrebuje byť pripravená na čokoľvek a Je to muž, ktorý má najprv hľadať a potom chváliť ženu – všetky sú o Prísloviach […]