Duchovný svet okolo nás? A duchovné bytosti v ňom? Boh, samozrejme. Potom vieme o anjeloch a o diablovi. Ak by ten vyzeral ako všetci čerti z českých rozprávok, to by nám odľahlo, to by bolo také milé a nič viac by nebolo treba. Ale obávam sa, že ono je to troška zložitejšie. A možno trocha viac.
O anjeloch som už písala, bolo to ich základné predstavenie. Pri niektorých veciach, keď som ich spomínala, som mala pocit – toto všetci vedia, načo to opakujem? A pri iných som si hovorila, hmm, toto bude zaujímavé. Ako napríklad tá informácia, že anjeli nemajú krídla. Síce sa občas zjavia z ničoho nič a občas ich vidno aj kdesi na oblohe (ach, to “občas”…), ale o krídlach nikde nie je reč. A po chvíľke zamyslenia začali prichádzať reakcie: tak počkať počkať! Biblia predsa píše, že serafi krídla majú a takisto aj cherubi!
A preto nasleduje moja ďalšia otázka: prečo si myslíte, že serafi a cherubi patria k anjelom? Teda, to nie je tak otázka, ako začiatok vysvetlenia. Lebo si myslím, že by bolo načase pár vecí konečne rozmotať.
začnime cherubmi.
Zvyčajne ich poznáme ako malých bucľatých chlapcov s krídelkami. Pre mňa sú tie ich zobrazenia niečo ako záhradní trpaslíci. Zlatučkí, rozkošní, a ak si ich chcete niekde vystaviť, alebo ich už máte – kľudne si ich nechajte aj naďalej. Nakoniec, poznám dosť kostolov, kde ich majú zobrazených presne takto! Myslím, že je to záležitosť skôr osobného vkusu a možno obdobia ako napríklad baroko, viac ako biblického výkladu.
Ale predsa, povedzme si, kto sú cherubi. My ich zvyčajne dávame do kategórie anjelov, ale Biblia ich vníma ako duchovné bytosti. A nejaký rozdiel tam je.
Prvý krát v Biblii ich vidíme pred rajom, odkiaľ boli práve vyhnaní Adam s Evou. A cherubi s blýskavými plamennými mečmi im mali zabrániť, aby sa vrátili. A tá naša predstava o cheruboch tu už nesedí, veď deťom sa nedáva do rúk meč. A ak by ho aj mali, určite nebudú vyzerať hrozivo – nie tak, aby zadržali ľudí pred bránami raja!
V Žalmoch cherubi podporujú, alebo môžeme povedať, držia Boží trón a je tam aj jedna zmienka, kde sa zdá, že Boh použil cherubov ako dopravný prostriedok: Niesol sa na cherubovi a letel, vznášal sa na krídlach vetra.
Tá zmienka o podpore, držaní Božieho trónu s najväčšou pravdepodobnosťou súvisí s knihou Exodus. To je 2.Mojžišova a ak chcete o cheruboch vedieť niečo viac, oplatí sa v nej listovať. Izraelci sú po egyptskom zajatí konečne na slobode – a dostávajú veľmi špecifické pokyny od Boha, ako zariadiť Chrám, keď už budú v zasľúbenej krajine.
V svätyni, teda v srdci samotného Chrámu, majú urobiť Archu zmluvy (alebo Archa svedectva). A ak neviete, čo je archa – polopatisticky – je to truhlica, kam poputujú dve kamenné dosky s prikázaniami. A na nej hore majú stáť cherubi. Takto to má vyzerať: Urobíš aj dvoch cherubov z tepaného zlata. Dáš ich na obidva konce vrchnáka. Jedného cheruba upevníš na jednom a druhého na druhom konci. Na vrchnák zhotovíte cherubov na obidva konce. Cherubi budú mať dohora rozpäté krídla, budú nimi prikrývať vrchnák. Tvárami budú obrátení k sebe s pohľadom upretým na vrchnák.
A cherubi mali byť zobrazení aj na opone, ktorá archu oddeľovala od okolitého sveta.
A už keď tá Archa s cherubmi bola vytvorená, stále bola síce v stane, ale bol to Stan stretávania a tam sa chodil Mojžiš rozprávať s Bohom. (to si predstavte!) Kedykoľvek vošiel Mojžiš do stanu stretávania, aby sa zhováral s Hospodinom, počul hlas toho, ktorý sa s ním zhováral od vrchnáka na arche svedectva, spomedzi dvoch cherubov. Takto sa s ním zhováral.
Z Kráľovských kníh vieme, že cherubi boli zobrazení na viacerých miestach Chrámu, ako dekoračné prvky spolu s levmi, býkmi, kvetmi a vencami rastlín…. Izraelci nemohli zobrazovať len tak hocičo, a je to zaujímavá vec, že cherubov zobraziť mohli. Takže akokoľvek sa dívate na zobrazenia Boha, cherubi sú a stále boli v poriadku. Aj keď neviem, ako by to vyzeralo, ak by sme ich zobrazovali podľa prorockých opisov…
Spomínam to, lebo teraz si to zamierim presne k prorokom. Prichádza Ezechiel, lebo povedzme si priamo: ak ste si nečítali Ezechiela, o cheruboch stále neviete dosť! Cherubi tam manipulujú ohňom, sú spomínané kolesá…. ktoré sú možno pri nich a možno sú súčasťou cherubov… Majú krídla a vedia teda lietať. Občas majú dve krídla, občas štyri. A tiež majú štyri tváre: prvá tvár bola tvárou cheruba, druhá tvár bola tvárou človeka, tretia bola tvárou leva a štvrtá tvárou orla. Na inom mieste, stále u Ezechiela, majú tváre dve, zvyčajne medzi nimi možno vidno palmu a pri nich si zastane sláva Hospodinova, keď vychádza.
Poviem vám, cherubi podľa Biblie nevyzerajú príliš ako anjeli z obrázkov! Skôr pôsobia kúsok….strašidelne.
na rad prichádzajú serafi
Mnohí ľudia ich jednoducho vysvetľujú ako nejaký poddruh anjelov, ale to nie je presné. Sú to nebeské bytosti – aj keď to znie trocha „rozprávkovo“ – nemám presnejšiu kategóriu. Nakoniec, nezabúdajme, že sme vstúpili do sveta, ktorý nevieme zmerať, zvážiť, popísať a ohodnotiť; do sveta, o ktorom nevieme takmer nič. Očakávať prekvapenia je namieste.
Serafi sa objavujú u proroka Izaiáša v jeho známej vízii. Je v Chráme a zrazu vidí to, čo sa nedá vidieť očami. Pred sebou má Boha na svojom tróne, okraje Jeho rúcha napĺňajú Chrám a okolo Neho lietajú serafi.
Čo o nich vieme? Sú opisovaní sa len tam, na tom jednom mieste. Sú to bytosti so šiestimi krídlami. Najčastejšie – teda okrem slova seraf, ktorému v slovenčine nerozumieme vôbec – je to slovo prekladané ako ohnivá bytosť. Anjelov s plamennými krídlami by sme si ešte vedeli predstaviť, vedeli by sme to stráviť a možno by sa aj pekne maľovali. A mne je úprimne ľúto, že musím povedať – to je dosť nepresný preklad. (chlapci z The Bible Project to rozoberali vo svojom podcaste a ja sa v hebrejčine určite nechám poučiť od tých múdrejších!) Zdá sa, že tá ohnivosť vznikla v spojitosti s bolesťou, ktorú cítite, keď vás uštipne had. (neviem, to som ešte neabsolvovala.) Je to vraj pálenie, ktoré pripomína oheň.
A prečo spomínam hadov? Slovo seraf v tejto podobe je výnimočné, ale ten základ slova je pomerne častý. A to slovo sa stále prekladá rovnako a v hebrejčine znamená had.
Áno, serafi sú podľa všetkého okrídlené lietajúce hady. A predpokladám, že presne tomu sa mnohé preklady Biblie chceli vyhnúť. Preto tam radšej vmotali niečo ohnivé, lebo sa asi nevedeli zmieriť s tou predstavou: Izaiáš okolo Božieho trónu videl okrídlené hady.
Plnia podobnú úlohu ako cherubi, majú viac krídel (šesť namiesto štyroch alebo dvoch), strážia Boží trón a spievajú. Áno, lietajúce hady spievajú, Svätý, svätý, svätý je Hospodin zástupov, celá zem je plná jeho slávy.
Úplne rozumiem ľuďom, ktorí sa s tými hadmi nijako nebudú vedieť zmieriť! Budú argumentovať tým, že had je predsa zlé stvorenie, to vieme od raja, a nijak raz to nemôže byť inak. Takí ľudia aj do lekárne, ak je niekde zobrazený had na palici, pomaly ani nevojdú bez prežehnania sa a ak niekde vidia vytetovaného hada, majú pocit, že na koži ho môže nosiť len predstaviteľ pekla. K tomu len jedno: ak chcete niekde satana vidieť, tak verte tomu, že ho aj vidieť budete.
K tomu použitiu zvierat ako obrazu len jeden príklad. Apoštol Peter prirovnáva diabla k revúcemu a korisť obchádzajúcemu levovi. A napriek tomu poznáme aj iné použitie; výraz lev z kmeňa Júdu je symbol pre Ježiša. Múdri ľudia rozumejú, že tu nejde o zvieratá. Všetci ostatní ľudia si robia svoje vlastné závery. Predpokladám, že všetci tí …, ktorí zabíjajú vlkov vraj preto, že sú kresťania, patria do tej…menej múdrej skupiny. Už sa len modliť, aby niekto takéto nelogické násilnícke myslenie nepoužil na vás.
A takto sme prešli od rozkošných okrídlených chlapčekov k príšerám, ktoré naháňajú hrôzu. Nie, naozaj nečakám, že budúce Vianoce si všetci budete vešať okrídlených hadov na stromček. A myslím, že ani postavy s mečmi nebudú obľúbená dekorácia. Lebo všetky tie veci tak trocha naháňajú strach.
A nie je presne to tá pointa?
Mnoho ľudí pristupuje k Pánu Bohu ako k deduškovi, ktorého občas treba navštíviť, a on by mal byť ešte rád, že sme si naňho čas našli! Nie, nikto to takto nepovie nahlas. Ale v správaní? Stačí sa pozrieť dookola. A možno nájsť nejaké zrkadlo.
Ak je to Boh, v ktorého veríme a vyznávame, tak potom si zaslúži všetku našu úctu a rešpekt. A nielen v slovách, ale aj v živote.
POZNÁMKY
Cherubi: Všetky SZ zmienky nájdete ľahko, do vyhľadávača na www.biblia.sk dáte slovo „cherub“ a čítate. Takto: https://biblia.sk/vyhladavanie?q=cherub
V NZ sú spomínaní len raz, a tú zmienku s archou už poznáme. Je to v liste Židom/Hebrejom a ak chcete vedieť, aké prepojenie je medzi prvou a novou zmluvou, určite si otvorte 9.kapitolu.
Serafi: presne ten istý výraz má Izaiáš na dvoch ďalších miestach, určite stoja za pozretie: Izaiáš 14,29 a 30,6
A ako píše môj obľúbený biblický podcast/kanál/blog: Izaiášovi serafovia sú prepojení na Ezechielovho rebelujúceho cheruba (Ezechiel 28,14) a na hada z Genesis 3. Zaujímavá súvislosť…. a áno, ak ste sa v tom nestratili: viem, že to by znamenalo, že serafi aj cherubi predsa len patria k anjelov/sú ich poddruh? , ale… ale zatiaľ takto. Podľa mojej najlepšej vedomosti.
A ak vám tiež napadlo, že cherubi a serafi sú to isté stvorenie, možno máte pravdu, čítajte Zjavenie 4,5-9. Myslím, že tam sú zamiešaní aj Izaiášovi serafi a Ezechielovi cherubi.
A ak najbližšie budete vehementne proti všetkým drakom (zvlášť ak sa viac budú podobať na hadov s krídlami), spomeňte si na tento blog. Nejde o zvieratá, ani len tie mýtické (alebo tie, ktoré sme my nikdy v živote nevideli), to nikdy nebola pointa.
Zatiaľ bez komentára