Teda takmer! Možno keď bola napísaná Nová Zmluva, kresťania zo židovstva mali perfektný prehľad a výborné pochopenie… no to sa postupom času stratilo. O týchto koreňoch dávno nevieme nič a v priebehu časov sa nám stratilo pochopenie krajín, kultúr aj ľudí. Prestali sme rozumieť slovám a nevedeli sme pochopiť myšlienky.
Niektoré veci sú samozrejmé, a možno by vám nenapadlo dávať im dôležitosť. Ale za mojich mladých čias to tak nebolo.. (nie, teraz si z vás uťahujem. až tak dlho fakt ešte nežijem.)
Tak teda, prečo si myslím, že o Biblii vieme viac ako kedykoľvek v histórii predtým? Čo presne sa zmenilo?
v prvom rade, vieme čítať
Dlhé storočia to nebola samozrejmosť, vzdelaniu nebola prikladaná veľká dôležitosť. Ak ste mali postavenie a peniaze, potom ste sa vzdelávať mohli. Ale inak? Ak už niekto bol posielaný do škôl, tak to boli chlapci. A potom prišla Mária Terézia a rok 1777. Povinná školská dochádzka platila pre všetkých. Nebolo toho veľa, ale všetci mali možnosť naučiť sa čítať. Chlapci aj dievčatá, a to bez ohľadu na majetok ich rodičov. V mnohých častiach sveta to stále nie je samozrejmosť.
A tak prosím, pripomeňte to všetkým, ktorí papuľujú lebo musia chodiť do školy. Lebo alternatíva toho nie je proste byť doma. Opak nechodenia do školy = práca od skorého detstva, v poli, v továrni alebo v kameňolome. Alebo rodenie detí od dvanástich.
smieme čítať Bibliu
Dosť pochybujem, že ste sa kdesi na dejepise učili, že Biblia bola zakázaná čítať. Kresťanmi. Ak chcete príklad ľudí, ktorí niečo nepochopili, toto je ono. A to nebol jediný dôvod, prečo sa k jej čítaniu ľudia nedostali. Ďalej hralo úlohu, že knihy boli drahé a ak ste aj mali na ručne prepísanú verziu peniaze a vedeli čítať, jediná Biblia, ktorú ste si mali možnosť zaobstarať, bola v latinčine.
My žiadnu z týchto prekážok nemáme, a verte mi, keď poviem, čo by za to pred sto rokmi dali… myslím to vážne.
Biblia je preložená do nášho jazyka
Ani to nebolo tak jednoduché. Boli tu tí, čo tvrdili, že Biblia by sa mala čítať len v niektorých jazykoch, lebo nie všetky reči sú sväté, nedá sa urobiť dokonalý preklad a podobne. Ale stále tu boli tie nepokojné bytosti, ktoré sa s tým nevedeli zmieriť, nemali ruky založené v lone a nehovorili, taak čo uuuž…
Napríklad Metod. Ten mal na preklad Biblie do staroslovienčiny povolenie od pápeža. To hovoríme o roku 880 a hneď v roku 920 mu to povolenie bolo iným pápežom odňaté. Toto nebol jediný príklad, ak vás to zaujíma viac, pozrite si mená John Wycliffe a William Tyndale. Ten prvý bol pre podobný dôvod upálený, ten druhý prišiel o hlavu. (doslova.)
Biblia vďaka kníhtlači nie je drahá
Okolo roku 1450 vynašiel Johannes Gutenberg tlačiarenský stroj s pohyblivým písmom. Tlač v nejakej podobe existovala už predtým, no nikomu nenapadlo to, čo Johannesovi. Vďaka tomu a ďalším jeho nápadom tlač ohromne zlacnila, knihy boli omnoho prístupnejšie a zrazu ľudia začali byť múdri.
Jasné, že z toho neboli všetci nadšení, zvlášť keď tlačil Bibliu. Dlhé storočia predtým bol jej text prístupný len duchovenstvu a možno vybranej skupine vzdelancov. A zrazu každý môže čítať Ámosa a Ezechiela? Alebo evanjeliá, kde niektoré texty sú… priamejšie, ako by sme chceli?
Ak vo svojej blízkosti máte niekoho, kto sa volá Ján, povedzte mu, že má rovnaké krstné meno ako človek, ktorý doslova zmenil svet.
….potrebujem niečo dodať
áno, väčšinou to boli protestanti, čo vydávali Biblie a zvyčajne katolíci boli celkom proti. Ale nezovšeobecňujme! Lebo: ak ste protestant A BIBLIU NEČÍTATE, nemáte sa čím chváliť. Zato mnohí katolícki teológovia a biblickí komentátori v súčasnosti sú hodní nielen povšimnutia, ale aj uznania a rešpektu.
(a zase ani protestanti neboli v dejinách mierumilovné ovečky, to len na pripomenutie.)
podstatná vec, máme viac času
Dnes ráno, keď som sa zobudila, nemusela som ísť podojiť kravu ani nakŕmiť všetok dobytok. Nemusela som priložiť na oheň a predtým mi nebolo treba nachystať si drevo. A ani do potoka som dnes nešla prať a vďaka tomu všetkému mám čas písať blogy. Môžem si sadnúť ku knihe a čítať. … a áno, nie všetci ten čas využívajú a mnohí sedia pred televízorom a na sociálnych médiách a s bulvárom v ruke a pred futbalom a čo ešte? Neviem, ale je to každého vec. Všetko je povolené, nie všetko prospešné. No všetkým nám odporúčam byť múdri dnes trocha viac ako včera.
(a aby som nerýpala len do iných, môj problém nie je, žeby som nechcela byť múdra. na svojej múdrosti stále pracujem. mojim problémom je možno ego a definitívne podrezaný jazyk.)
sme vzdelanejší
Pred sto rokmi väčšina ľudí nešla na stredné školy. Dnes? Takmer každý. A síce stále hovoríme, aké nedokonalé sú osnovy a podobne… ale uvedomili ste si, aký je luxus, vedieť dosť na to, aby sme mali názor? Lebo už dávno väčšina z nás má viac ako základné vzdelanie. A zvlášť ženy. Moja prababka nedokončila ani základnú školu. Babka šla so svojim vzdelaním vyššie. Moja mama má vysokoškolské vzdelanie, ja takisto, a ešte pokračujem. A nemusíte študovať len teológiu na to, aby vás vzdelanie posúvalo ďalej. Aj v čítaní Biblie. Viete si napríklad predstaviť, ako veľa o zbraniach v knihe Sudcov pochopí niekto, kto pracuje so železom?
žijeme dlhšie
Svet po mnohé storočia a tisícročia vyzeral inak – porodím deti, vychovám ich k dospelosti a potom pomaly prichádza čas umrieť. Alebo ak ste šťastnejšia žena, budete ešte chvíľu vdova. Ak by to platilo dnes, ja už by som bola mŕtva a márnosť, aká som rada, že ešte nie som.
Kým máte malé deti, a platí to rovnako pre ženy aj pre mužov, vaše priority sú nastavené na nich. Tak je to v poriadku a ak to tak nie je, tak to nie je v poriadku. Popri tom možno stíhate do kostola, prečítať si biblický verš v mobile alebo nejaké zamyslenie ráno ku káve. Ak stíhate viac, považujte to za luxus.
A potom deti vyrastú… a vy môžete mať vlastný život. Mnohé ženy teologičky, ktoré sledujem, sa začali štúdiu venovať až keď ich deti vyrástli. Tuším, že muži to majú predsa len jednoduchšie… akokoľvek, môžeme študovať. Môžeme sa pýtať, počúvať, hľadať, môžeme si ohľadom Biblie usporadúvať myšlienky a mať názor. Lebo žijeme dlhšie.
máme tu archeológiu a tá je úžasná!
Pri tejto téme ani neviem, kde skôr začať. Nie stále v dejinách sa ľudia zaujímali o históriu a to súvisí s vecami, ktoré sú spomenuté vyššie. (+ chcem dodať, že keď máte okolo seba samé vojny alebo polovica vašich susedov zomiera na mor, to tiež môže štúdim Biblie zľahka spomaliť…)
Ale teraz sa ľudia veselo hrabú v zemi a zisťujú, že o mnohých veciach sme doteraz nemali ani potuchy. Napríklad vykopávky vo Vezuve nám rozšírili pohľad. To je mesto pod sopkou, ktorá vybuchla v roku 79 a zostalo tam zasypané všetko. Aj vďaka tomu a aj cez ostatné vykopávky napríklad vieme, ako fungovalo otroctvo, manželstvo alebo napríklad adopcia v rímskom svete. A potom chápeme, že keď Pavol v liste Rímskym píše, že sme adoptovaní synovia a dcéry Božie, týka sa to ľudí v každom veku. Vieme viac o obliehaní Jericha alebo o Máriinom pôrode vďaka tomu, že už vieme, ako vyzerali ich domy. (a ja sa modlím, aby tie bludy o hostinskom na Vianoce čo najskôr prestali.)
zažívame vývoj v epigrafii a v papyrológii
Takisto – a to ja nemôžem nespomenúť – máme tu vykopávky v Efeze. Tam bol zbor, o ktorom z Novej Zmluvy vieme najviac, no aj tak v niektorých textoch máme bordel. Nechápeme, čo sa tam dialo a vykladáme to po svojom. Teda, nechápali sme…. lebo vďaka tomu, že sa tam rozhodol niekto hrabať v zemi, už je nám mnoho jasnejšie. Čítame nápisy, študujeme texty a začíname rozumieť, že niektoré veci treba vysvetliť. Ako keď my dáme plastovú lyžičku do šálky s kávou a potom povieme, mě by jenom zajímalo, kde udělali soudruzi z NDR chybu.
Nielen tu (myslím v Efeze), ale celkovo máme k dispozícii viac ako pol milióna gréckych, latinských a semitských nápisov z helenistického a rímskeho obdobia – a to je presne to, čo zaujíma ľudí, študujúcich Bibliu. Nové a nové texty sú objavované každý rok a my si stále rozširujeme ich pochopenie.
existuje internet
Pre štúdim Biblie je to neoceniteľná pomoc! Vďaka tomu je výmena informácií možná takmer bleskovo. Ako píše (moja aktuálne veľmi obľúbená) Sandra Glahn – pred desiatimi rokmi si každý bádateľ musel robiť svoj vlastný preklad, teraz môže ktokoľvek čítať anglický preklad nápisu nájdeného v Efeze o žene z prvého storočia.
Vďaka internetu si môže z Biblie naštudovať veľa každý jeden z nás. A ja to robím veľmi rada. Môžem si preštudovať hebrejské slová a ich použitie pár klikmi, a potom môžem písať drzé posty na Instagram a môžem šokovať všetkých ľudí, ktorí by boli najradšej, keby sa čarodejnice stále upaľovali a slušné ženy stále prali v potoku.
Mimochodom, budem veľmi rada, ak sa pridáte… táto krajina má stále málo biblických blogov a prosím, nedovoľte mi cítiť sa príliš neohroziteľne. Píšte!
a na záver, prístup žien k vzdelaniu
Skúšali ste niekedy behať s tým, že jedna noha je priviazaná k druhej? Áno, v takom prípade by to nebol ani tak beh, ale skackanie. A presne to robila cirkev, keď v čomkoľvek zabraňovala ženám. Lebo viete, ženy…
Hneď v prvej kapitole Biblie – och, už sme sa dohodli na tom, že všetci vieme čítať, tak si tú Bibliu konečne márnosť otvorte! Hneď v prvej kapitole Biblie je napísané, že aj muž, aj žena sú stvorení na Boží obraz. Čo sa stane s ľudstvom, ak jedna jeho polovica nemá právo Boží obraz zrkadliť? Lebo presne to sa dialo väčšinu histórie. (a ešte to niektorí muži vydávali za biblickú vec. len si na to spomeniem a som napajedená že až.)
Mení sa to, vďaka Bohu za to. Lebo na niektoré veci potrebujeme ženský pohľad. Polovica Božieho obrazu je ukrytá v nich.
Viete si napríklad predstaviť, žeby ženy písali o obriezke spôsobom, akým o ženských záležitostiach píšu niektorí muži? Chvála Bohu, takí nie sú všetci. Mnohí vítajú, že na niektoré veci sa dá pozrieť aj ženskou optikou. Lebo ak dovolíte, niektoré otázky nebudú nikdy parketa mužov. Hovoriť o pôrodoch spôsobom, že ženy prirovnávate k dobytku – dúfam, že takú biblickú hodinu som zažila prvý krát a naposledy.
Takže radšej zopakujem, mení sa to. A nejde len o “ženské” témy. Ide o pohľad, ktorý muži asi nikdy mať nebudú. Lebo my sme stvorení na to, aby sme sa dopĺňali. Zvlášť pri štúdiu Biblie. Máme dve nohy, aby sme mohli behať, namiesto biedneho skackania len na jednej z nich. Pavol napísal, bežím, aby som dosiahol, a verte tomu, my sme sa už rozbehli.
❣
Pre toto všetko vieme o Biblii viac. Čítať ju nie je povinnosť. Je to privilégium. Prosím, nezabudnime na to. Nezabudnime ju čítať.
Zatiaľ bez komentára