Nemala by som pred otázkou „ako“ začať s „prečo“? Nemyslím si. Lebo ak čítate tento blog, asi niekde vo vás je hlas, ktorý vám šepká, že máte svetu čo povedať. Takže sa nebudeme zdržiavať dlhými rečami a ideme hneď k pointe.
1.ZAČNITE. Ak vôbec čítate tento blog, stavím sa, že už v sebe dávno nosíte nejaký námet. Nejde ani tak o to, čo budete písať. Môžu to byť recepty s úplne (úplne!) presným návodom na použitie. Alebo cestovateľský blog o cestovaní v jednom jedinom slovenskom okrese. Praktické rady, ktoré ovládate, ale mnohí iní s nimi majú problém (napríklad ja si pred každou zimou čítam návod na použitie štartovacích káblov.) Návod na pestovanie orchideí. Jednoduché modlitby! Čokoľvek. Ide o to, že vy to viete, a možno si ani neuvedomujete, koľko ľudí bude vďačných, keď sa o to podelíte. Tak teda konečne začnite. (ja som len hľadala priestor, kde uverejniť veci, čo som mala dávno napísané. po pár článkoch prišla pauza. sťahovanie. a v novej krajine som začala písať znova.)
2.POKRAČUJTE. Možno už dávno robíte niečo, o čom si vy sami myslíte, že stojí za pozornosť. (nie, nemyslím si, že toto je pýcha.) Ale málokto o tom vie… pritom vy ste presvedčení, že by vaše vedomosti, skúsenosti mohli pomôcť mnohým ďalším. Ponúknite ich svetu! Ideálne v takej forme, aby vás mohli spoznať, lebo málokto si len tak zfleku pustí dvojhodinovú prednášku na nejakú tému. Blog ponúka možnosť prezentovať vás a vašu prácu. Možno je načase vystrčiť sa spod zeme a vytiahnuť sa kúsok viac k oblohe.
3.PÝTAJTE SA NA NÁZOR TÝCH, KTORÝM VERÍTE. Už keď niečo napíšete, budete potrebovať odozvu – takto rastieme a zlepšujeme sa. Nemusia to byť najbližší priatelia. Ale niekto, kto vám povie pravdu, bude vedieť pochváliť aj upozorniť na nedostatky. Nejde o to, aby sme sa prispôsobovali, ale zlepšovali. Spýtajte sa na názor, počúvajte, a potom zvážte, čo z toho chcete použiť. Nakoniec, stále to bude hlavne váš blog. (jedna z rád, ktoré som viackrát dostala ja sama, bola – písať stručnejšie. dobrá rada, a narábam s ňou podľa momentálnej situácie. občas už píšem, ale sú témy, pri ktorých potrebujem povedať všetko! nie, nepíšem kratšie, ale naučila som sa dávať veci do poznámok – a kto má záujem, ten si ich prejde. )
4.HĽADAJTE INŠPIRÁCIU. Určite už niekto píše o tom, o čom chcete písať vy. Ale to nie je dôvod, prečo nepísať. Práve naopak. pozrite sa na to, ako to robia oni, kľudne si môžete povedať, toto sa mi páči, to chcem urobiť podobne… to nie je kopírovanie. Nakoniec, aj nôt je na svete obmedzené množstvo, ľudia ich však používajú stále dookola a každý z nich tvorí svoju vlastnú, jedinečnú hudbu. (výborné – a stručné – knihy o tom napísal Austin Kleon. odporúčam.)
5. PÍŠTE TAK, AKO TO VIETE. Tu na svete sú ľudia, ktorí chcú čítať práve váš blog, s vašimi názormi, postrehmi, poznámkami, s vašim zmyslom pre humor a s vašou láskou k téme. A doteraz nemajú čo čítať lebo vy ste písať stále nezačali! Máte strach, že neviete písať tak, ako by ste chceli? Že sa neviete správne vyjadrovať? Nemyslím si. To nie je o nejakom vysokom umení v používaní slov; a tiež, toto nie je o vzdelaní. Počas svojho života som sa rozprávala s mnohými ľuďmi a všetci vedeli hovoriť plynulo. (a mnohí z nich mali myšlienky, z ktorých čerpám doteraz.) Nič viac vám netreba, len slová, ktoré by ste povedali, klásť na papier. A nakoniec, ja, ktorá sa zamotávam do štyroch piatich myšlienok, ktoré mi bežia v hlave súbežne, vám poviem – jednoduchý jasný prejav je super. Píšte tak, ako to viete, lebo presne tak to niekto potrebuje počuť.
6.NEPOČÚVAJTE TÝCH, KTORÍ VÁM POVEDIA OPAK. Užitočná kritika je jedna vec. Zbytočné zastavovanie druhá vec. Načo toto píšeš… nikto to nebude čítať… aj tak sa nevieš vyjadrovať…. robíš zo seba niekoho, kto nie si… myslíš si, že toto pred tebou nikto iný nevymyslel? Tieto komentáre prídu. Pripravte sa na ne a pripravte sa z nich otriasť, rýchlo a dôkladne, presne tak, ako to robia mokré psy. (“píšeš veľmi zložito, ako farárka. nikto to čítať nebude, ľudia ťa už nemusia počúvať! nechaj, nech píšeme my, ktorí to vieme jednoducho a dobre. a ako som hovoril, ja raz napíšem tú knihu!” – môj exmanžel. ktorý tú knihu nemá doteraz. na rozdiel odo mňa, ktorá má celkom slušne rozbehnutý blog a tretiu knihu v tlačiarni.)
7. …táto rada možno bude kontroverzná (lebo mnohí učia presný opak), ale.. robte si s ňou čo chcete. PÍŠTE V PRVOM RADE SAMI PRE SEBA. keď chcete vidieť, ako ľudia píšu hlavne pre iných, pozrite sa na Instagram. Polovica ľudí tam píše takýmto štýlom “chcem sa zapáčiť”. Okay, na istú skupinu ľudí to funguje. Ale predpokladám, že ak ste zablúdili na môj blog, máte od tejto kategórie trocha ďaleko. Takže píšte niečo, čo by ste v prvom rade chceli čítať vy sami. V kvalitnom písaní podľa mňa musí byť vidno srdce autora, a tým nemyslím len emócie. Hovorím o jedinečnosti a o tom, že nikto nemôže písať takým spôsobom, akým budete písať vy.
a ešte pár praktických rád…
- KDE? O tom, kde je najlepšie blog uverejniť, doteraz neviem veľa. Ja som začínala s blogspotom, ten bol celkom zrozumiteľný, ľahko sa používal a bol zadarmo. Keby som začínala dnes, možno by som použila WordPress. Ja mám teraz vlastnú stránku. Články si viem pridávať sama, ale o všetko ostatné sa starajú tí, ktorí to robiť vedia. To už samozrejme niečo stojí, ale mne to stojí za to.
- NÁZOV – toto je dôležitá vec. Rozmýšľajte, ako veľmi chcete prezentovať seba (na tom nie je nič zlé; ak nie ste ten introvertný typ, čo vrčí na ľudí, keď potrebuje trocha kľudu ako ja :). Možno pre vás bude pohodlnejšie schovať sa za nejakú myšlienku. Alebo to skombinovať. Vlastné meno? Aj s priezviskom alebo bez? Mne sa páčia názvy so slovesom (ako inak! nezabudnite čítať!), ale pre ďalšie časti môjho života by som si vedela predstaviť niečo… neobvyklé. Základná rada – nech je ten názov jednoduchý a výnimočný zároveň. Viem, nie je to jednoduché, tak sa na to dôkladne pripravte.
- OBRÁZKY – prosím, nerobte tú základnú chybu, že si stiahnete akékoľvek obrázky, ktoré nájdete na webe . Je to buranstvo a krádež v jednom (a raz sa vám to môže škaredo vypomstiť.) Existuje dosť stránok, ktoré poskytujú kvalitne fotky zadarmo (alebo presnejšie – za podporu, ktorá môže byť finančná alebo inakšia – napríklad že pri fotkách necháte autorovo meno.) Jedna z naznámejších je Pixabay, moja obľúbená v poslednom čase Unsplash.
- PREZENTÁCIA – jaj, ide moja obľúbená časť. Sociálne siete. Toto je niečo, čo potrebujem robiť viac a s čím bojujem (lebo viete, to moje vrčanie..). Ale princíp je jasný – keď ste niečo vytvorili, prezentujte to svetu. Cez tú sociálnu sieť, ktorá vám je najbližšie. Najprv pokojne len vašim priateľom. A potom… potom uvidíme. Hlavne prosím začnite.
Tento blog vznikol preto, lebo som naozaj presvedčená o tom, že by ste mali písať. Áno, vy všetci, čo ste došli na koniec. A ak písať na vlastný blog naozaj začnete, tak mi niečo dlhujete. (dnes to bude jeden balíček cejlónskej škorice. adresu pošlem na vyžiadanie potom, ako uvidím váš blog. už teraz som zvedavá!)
A úplne na záver, do budúcnosti: veľmi rada niečo z vášho písania, aj s odkazom na váš blog, uverejním na mojej stránke. Už teraz tam mám kategóriu Hosť do domu a dúfam, že tých hostí mi tam bude pribúdať.
Zatiaľ bez komentára