Neviem čo ste čakali. Možno niečo iné, keďže keď hovoríme o ženách v biblickej knihe. Možno niečo o žene, ktorá pôsobila v prvej cirkvi, zmenila svoj život, uverila v Krista a podobne? Ale nie dnes. Dnes ani náhodou.
Na konci knihy Skutkov sú krátko spomenuté dve ženy. Myslela som, že budú spolu, no myšlienky aj riadky pribúdali, preto dostane priestor každá osobitne. Prvá je Drusilla, druhá jej sestra Bernika. A ja chcem povedať, že som ani príliš nerozmýšľala, či tieto dve zaradiť do zoznamu. Sú to ženy? Sú. Našla som ich v knihe Skutkov apoštolov? Áno. Rozmýšľala som nad tým, či tieto dve sa hodia na koniec tak silných príbehov? Áno, ale cítim istú spokojnosť, že o nich píšem, lebo život nie je rozprávka a nie všetko má šťastné, ideálne konce. A na to by sme pre svoje vlastné dobro nemali zabúdať.
začíname ukážkovou rodinou
Kým som sa nimi dvoma nezačala zaoberať, ani som netušila, že Drusilla a Bernika sú sestry. Ich otec bol Herodes Agrippa a mali ešte jednu sestru – Mariamne. Boli netere Heroda Antipu a pravnučky Heroda Veľkého. Áno, dobre si spomínate, ich prastarý otec nariadil vyvraždenie detí v Betleheme. A zvyšok rodiny od toho neušiel ďaleko. Strýko, ktorý vtedy žil nadivoko s bratovou ženou, sa musel vysporiadať s Jánom Krstiteľom (ktorý pri tom stratil hlavu) a ich otec začal prenasledovanie kresťanov a okrem iného nariadil popravu apoštola Jakuba. Keď nabudúce bude niekto hovoriť o traumách, čo si ľudia nesú z rodín, spomeňte si na tieto sestry!
kvitnúť v tme
Drusilla mala šesť rokov, keď zomrel jej otec. No ešte pred tým ju stihol zasnúbiť, s tým, že jej budúci manžel prestúpi k židovstvu. No ten neskôr odmietol (asi mu predstava obriezky v dospelosti neprišla tak lákavá) a tak potom už Drusillin brat zasnúbenie zrušil a postaral sa o ďalšie, s rovnakou podmienkou. Fascinuje ma, ako ľudia, ktorí na jednej strane nemajú problém so zabíjaním nepohodlných (hoci aj detí), na druhej strane lipnú na tom, aby sa dodržiavali náboženské tradície! Myslím, že viacerí sme podobných ľudí už stretli…
O Drusille vieme viac, ako o mnohých ďalších ženách v Biblii, hlavne vďaka tomu, že patrila do vládnucej rodiny. Vieme dosť aj vďaka jednému historikovi, volal sa Jozefus Flavius a určite ho budem ešte spomínať. Ten písal o jej vydaji, Drusilla mohla mať približne pätnásť, a tvrdil, že bola v manželstve nešťastná. (to ma trocha zarazilo, v prvom rade, že to Jozefusovi stálo za tú námahu, písať o tom, a po druhé, veď vtedy sa ženy nevydávali na to, aby boli šťastné….) Už ako vydatá žena sa na dvore svojho brata stretla s Antoniom Felixom, rímskym prokurátorom Judey. Felix bol ňou očarený a zaumienil si, že sa stane jeho (druhou) manželkou. Veď síce jednu už mal, ale stále existovali rozvody… Až na to, že by Drusilla bola druhá manželka, znie to romanticky? Veď počkajte….
muška jenom zlatá
Felix doslova znamená šťastný a ono to znie tak, že aj bol – začal svoj život ako otrok a dopracoval sa až na vysokú pozíciu v rímskom svete. Ale ako hovorí Tacitus (další historik), pod kráľovským hábitom Felixa bolo stále srdce otroka. Nezabudnite prosím na to, myslím, že táto veta v jeho prípade vysvetľuje veľa.
Späť k romantickej zápletke. Felix už v živote získal naozaj dosť. Jeho príbeh bol inšpiráciou! Mnohí naňho možno pozerali v nádeji, že budú aspoň trochu ako on. Nadobudol úplne iný život, doslova vymenil všetky karty, ktoré dostal pri narodení. A teraz sa rozhodol uloviť si ženu, po ktorej túžil. Vedel, že nebude jednoduché získať Drusillu, ale urobil, čo vedel (a to doslova). Poslal k nej muža menom Simon, jeho židovského priateľa z Cypru, ktorý sa prezentoval ako mág. Simon sa ju snažil presvedčiť, aby opustila svojho súčasného manžela a vydala sa za Felixa. Sľúbil jej, že ak Felixa neodmietne, ten z nej urobí veľmi šťastnú ženu. Vieme, že Drusilla bola nešťastná, a Felix mal vplyv, ale stačilo by to na to, aby sa obrátila chrbtom k svojej viere (akokoľvek, stále bola židovka) a opustila jedného muža pre druhého?
sesterská neláska
Ak už chceme rozmýšľať, mali by sme poznať všetko, čo možné poznať je. Totiž, čo sa týka Drusillinho rozhodovania, v hre bola aj ďalšia skutočnosť, Drusillina o desať rokov staršia sestra Bernika.
Bernika vraj žiarlila na svoju mladšiu a krajšiu sestru a znepríjemňovala jej život tak veľmi, ako mohla. Najprv som si myslela, že tieto dve majú rozličné matky, ale nie, aj otec aj matka sú tí istí. Aj tak si však vezmem na pomoc jeden príbeh, kde život ničí macocha a nevlastné sestry.
Áno, idem rozprávať o Popoluške! Všimla som si, že teraz to nie je príliš populárne, lebo mnohým príde ako málo feministická. Hovoria, potrebujeme slabú, pasívnu ženu, čo sa nevie zachrániť sama, ale spolieha sa na muža? Možno presne rovnako by sme mohli vnímať Drusillu. Áno, bola tu tá vec s jej rodinou, a ešte k tomu jej sestra! Ale Drusilla sama neurobila vôbec nič! – Mám veľké výhrady proti takémuto rýchlemu, plytkému posudzovaniu a odsudzovaniu. Zvlášť preto, lebo sa občas pristihnem, že to robím aj ja. Budem teda nahlas rozmýšľať a vy sa môžete pridať.
Poznáte Disneyho animovanú verziu Popolušky z 1950? Tam hneď na začiatku jasne stojí, že Popoluška bola týraná. Od detstva bola ponižovaná, osočovaná a utláčaná. Nevieme, ako skoro zomrela jej mama a odvtedy sa nezdá, žeby sa k nej niekto správal dobre. No aj tak zostala milá, jemná a starostlivá. O týchto vlastnostiach nemôžete vyhlásiť, že sú slabé. (zvlášť preto, že sú typicky ženské) Jednoducho, nie všetky ženy vedia reagovať silno. A ak sa nevedia vzoprieť k ľuďom, ktorí sa k nim zle správajú, je to ich chyba? Nedovolila by som si to povedať, kým nie som v koži takýchto ľudí. Ak niekto dennodenne šliape po vašej sebaúcte, správa sa k vám ako k rohožke, a to je hlavná pesnička vášho detstva, čo z vás vyrastie?
Ak chceme hodnotiť Drusillu, nezabúdajme, v akej rodine vyrastala. Ani to, že bola jej súčasťou, jej nezaručovalo bezpečnosť. Stačí trochu čítať v ich rodinných príbehoch, aby ste to videli. Bola obklopená násilím a smrťou, učili ju rešpektovať moc a podľa toho, čo o nej vieme, nezdá sa, že mala silu sama plávať proti prúdu. Je ľahké povedať, že obete takéhoto násila by sa mali vedieť brániť. Ale učíme to ženy? Alebo ešte lepšie – učíme to malé dievčatá? Berme do úvahy, keď nejakú ženu budeme hodnotiť na základe pár riadkov. Nehovorím, že to všetko je nutne pravda o Drusille. Hovorím, aby sme zvážili, že mnohé z ich príbehu nepoznáme, keď najbližšie budeme posudzovať nejaké iné ženy.
o (nielen) ľuďoch, ktorých stretneme
Život Saula sa zmenil vtedy, keď sa mu pri meste Damask zjavil Ježiš Kristus. Dovtedy mal naňho Saul jasný názor, ale ak uvidíte zjavenie Niekoho, v Koho neveríte, to by obrátilo aj váš život naruby (a možno potom by ste videli, že naruby bolo v skutočnosti to, čo ste dovtedy pokladali za správne). Odvtedy Saula poznáme pod menom Pavol a pred jeho meno zvyčajne pridávame titul “apoštol”.
Pavol spôsob, akým kázal, menil podľa poslucháčov, no obsah zostával rovnaký. Bol tu Ježiš, ktorý zomrel a vstal z mŕtvych na tretí deň. A On je Ten, na ktorého sme čakali (teda Mesiáš. Spasiteľ. Záchranca). Samozrejme, bolo veľa tých, ktorým Pavol a jeho Mesiáš ležali v žalúdku, zvlášť ľudia z národa, ktorí o tom mohli vedieť viac. Ale nestačilo to, a Židia spôsobili to, že Pavol bol zatknutý a privedený pred rímskeho prokurátora – v duchu – kto chce psa biť, palicu si nájde (ale vy hádam žiadne psy ani nikoho iného nebijete). A ten spomínaný prokurátor sa volal… áno, ten šťastný šikovný muž, ktorý získal všetko, čo chcel. Felix.
o dojmoch, o ktoré sa delíme
Pavlovu obhajobu najprv počúval Felix sám. No o niekoľko dní prišiel aj so svojou (vtedy už) manželkou, Drusillou. Neexistoval žiaden legálny dôvod ani zvyk, ktorý by vysvetlil, prečo tam Drusilla prišla. Ako jediné dobré vysvetlenie jej prítomnosti vidím zvedavosť a záujem. Felix jej o Pavlovi musel rozprávať a či to bola jeho, alebo jej túžba, aby tam prišla, to sa presne dozvieme asi až Tam Hore.
Vieme však iné veci. Ako Židovka Drusilla určite vedela o ukameňovaní Štefana (to bolo predtým, ako sa narodila) a potom tu bol Jakub, ktorý zomrel na rozkaz jej otca. Jej druhý manžel Felix vedel o kresťanstve dosť – Lukáš, autor knihy Skutkov to poznamenáva o dve kapitoly ďalej. Keď sa zjavila na Pavlovom procese, mala asi dvadsaťdva rokov a životných skúseností mala viac, ako väčšina z nás v rovnakom veku.
o špine, ktorú hádžeme na iných
Bol to Felix, ktorý sa podelil s manželkou o svojich dojmoch, nevieme čo presne to bolo, ale pre Drusillu to zjavne bolo zaujímavé. A ja idem urobiť to isté, čo Felix, tiež sa idem podeliť o dojmy. Presnejšie o niečo, čo mi poriadne rýchlo zdvihlo krvný tlak! Áno, znova idem hovoriť o biblických (ehm) komenátoroch….
Jasné, že nájdete veľa výkladov, kde sa niekto obúva do toho, ako Drusilla opustila prvého manžela a vzala si ďalšieho. Je to pravda, o tom sa nedá hádať. Ale viete, čo ma štve? Naozaj úprimne? Že keď sa vo výkladoch píše o Felixovi, tento hriešny aspekt jeho života nerozoberá takmer nikto. Takmer nikto! Tak ako počujete. A nie som to v prvom rade ja, ale hlavne Ježiš, ktorý sa k tomu myslím jasne vyjadril. Spomeňte si na príbeh, ako pred Neho predviedli ženu cudzoložnicu – bez toho, aby spolu s ňou predviedli aj muža. A ako vieme, cudzoložiť sa nijak raz nedá samostatne… vtedy to boli farizeji, no rovnaké spôsoby si ponechali mnohí ľudia v cirkvi. Hanba im všetkým!
Takéto odlišné spôsoby hodnotenia mužov a žien nájdete takmer všade. A už by sme si konečne mohli dať pozor nielen na jazyk, ale hlavne na spôsob uvažovania. Ak je niečo hriech, hriech je to bez ohľadu na to, či to urobí žena alebo muž.
Čítala som jeden komentár, kde autor tak píše… moje podozrenie je, že ak by v ten deň nebola Drusilla pri Felixovi, tak Pavol by bol oslobodený a Felix pokrstený. – Tak bacha áno? Nevieme viac, ako je napísané v Biblii a na čo máme citáty od historikov. Môžeme predpokladať, ale všetko hádzať na Drusillu? Prečo to ľudia stále robia? Nezabudnime, že to bol Felix, ktorý o ňu bojoval, keď ona bola vydatá za iného muža! A takto si domýšľať, vidím krásnu ženu a prisúdim jej všetko zlé, aby muž vedľa nej z toho vyšiel s čistým štítom? Mám chuť vytiahnuť Freuda a hovoriť o niektorých komplexoch ľudí, čo podobné veci píšu…
modrá alebo červená
O mnohých veciach, ktoré by ma zaujímali, Biblia nehovorí, dnes zvlásť o Drusille. No o Felixovi ešte čítame, že sa naľakal, keď Pavol začal hovoriť o spravodlivosti, sebaovládaní a o budúcom súde. No ani vlastný strach ho nezastavil v tom, aby po Pavla najbližšie dva roky neposielal. Stále ho chcel počúvať! No ako povedal Tacitus, aj keď už bol slobodný, stále tu bolo jeho srdce otroka. Prečo ľudia odmietajú Boha? Zoznam možných dôvodov by bol asi rovnako dlhý ako presne opačný zoznam.
Felix bol po dvoch rokoch odvolaný z funkcie a odvtedy o ňom nevieme. S Drusillou mali dve deti a ona spolu s nimi zahynula pri výbuchu sopky Vezuv. Šťastie jedného muža sa v istom momente vyčerpalo. Ak teda veríte na šťastie… lebo ja nie. Verím však na to, že každý človek má možnosť rozhodnúť sa. A čo s tou možnosťou urobí, to je na každom…. na každom z nás.
4 komentáre
Super, super…najst ludi, ktory idu za Tajomstvom, ktore v Biblii proste JE a MUSI byt, je pozehnanim…nic nie je spomenute nadarmo a ako vela sa skryva za ludmi spomenutymi iba nepatrnekrat…o co vacsie WAW potom musi byt vsetko to obsiahnute a spomenute mnohokrat…myslim, ze nie je na svete nic zaujimavejsie a zmysluplnejsie nez odkryvat pravdy o sebe cez Bozie Slovo…vdakaaa:)))
Kraaasa….no neda sa nemilovat Bozie Slovo…a neda sa nim nezaoberat…kolko vela sa toho skryva za jednym nepovsimnutelnym menom…kolko WAW je za vsetkym ostatnym…je to o nas…Bohu vdaka❤ a vdaka aj za Vas, Zuzka, ze nam tu cesticku trosku predsliapete…a my sa mozeme vytesovat krasou tajomstva vpisanou do nas odnepamati…
Vierka, ďakujem! ja som vďačná, že viem hľadať a že sa môžem deliť 🙂
[…] Felixa, ktorý bol vtedy už manželom Bernikinej sestry, Drusilly (ak ste o nej nečítali, dobehnite tu). Felix ho držal zajatého dva roky, často po neho posielal a rozprával sa s ním. Po dvoch […]