Celé to začalo nevinnou otázkou – bol Dávid naozaj ryšavý?
Moja prvá myšlienka bola áno, tak si to z Biblie pamätám, a hneď na to – skutočne? Biblický text totiž nie je úplne jasný. Nevieme, či sa hovorí o vlasoch alebo o pleti. A hlavne, odkiaľ by sa na Blízkom východe vzali červené vlasy?
Tak som začala čítať. Lebo v prvom rade som si chcela objasniť práve toto.
existuje vôbec takáto možnosť?
Najviac zmienok o červených vlasoch je – ako inak – v súvislosti so Škótskom, Írskom a Walesom. Je to dar, ktorý so sebou priniesli Vikingovia, keď sa doplavili k susedom. (teda dar ako dar, kedže ich rabovanie bolo spojené so znásilňovaním.) A s tým súvisí aj ďalšia vec, čo som sa dozvedela: väčšina Vikingov nebola blond, väčšina z nich bola červenovlasá! V Európe sa dá krásne mapovať, že červené vlasy sa objavili všade tam, kam sa Vikingovia doplavili.
Dívala som sa na mapu, kam všade sa dostali, ale od biblických krajín to bolo ozaj stále ďaleko. Nič iné som neobjavila a už som to pomaly chcela zabaliť. A v tej chvíli som si pomyslela, tak sme asi skončili… žiadne ryšavé vlasy na Blízkom východe, celé moje videnie Dávida je zle… keď som si otvorila ďalšiu stránku. A na nej, portrét iránskeho vládcu z 15.storočia s ryšavými vlasmi! (aj jemu sa môžete poďakovať za to, že sa tento blog narodil.)
Skúsim to zjednodušiť. Červené vlasy nie sú, a ani nikdy výhradne neboli záležitosťou len jedného národa alebo jednej skupiny ľudí. Sú výsledkom recesívnych génov na chromozóme 16. (recesívny gén sa neprejavuje, ale informácia na ňom je zapísaná jasne.) Obaja rodičia musia mať recesívny gén na to, aby ich dieťa bolo červenovlasé.
Takže tá možnosť, akokoľvek nízka, tu je.
A čo presne k tomu píše Biblia? Začalo to Dávidom, ale on nebol prvý. Deväť pokolení pred ním bol Ezau. A ešte pred ním Adam.
začiatok je u Adama
Meno Adam má viacero významov, ale všetky sa točia okolo červenej farby. V prvom rade to teda znamená červený, a takisto aj ten vytiahnutý z pôdy. Keď máme pred očami príbeh o stvorení prvého človeka z prachu zeme, rozumieme lepšie. A keď sme niekedy v živote videli červenú pôdu, napríklad v Izraeli, chápeme to ešte viac. Jeho meno má aj ďalšie významy, a všetky nejak súvisia s červenou farbou. Lebo v tom vnímaní je červená farbou života a žiadne negatívne predstavy k nej zatiaľ neexistujú. (k Adamovi tu už skoro bude viac…)
Ezau sa nedá obísť
Izák a jeho manželka Rebeka si na potomkov počkali chvíľu, no po tom im boli daní hneď dvaja naraz. Ako píše Genesis, keď nadišiel čas pôrodu, v jej živote boli dvojčatá. Prvý, ktorý vyšiel, bol ryšavý a chlpatý ako kožuštek. Ten dostal meno Ezáv.
Jasne sa tu hovorí o chĺpkoch na tele, to vieme. To chlpaté telo bude hrať úlohu ešte v jednom príbehu bratov – dvojčiat. Ale či to sa práve s nimi spája tá červená farba, to nie je jasné. Ale aj Ezau, aj Dávid sa v hebrejčine označujú rovnakým slovom pre červenú farbu – admoni.
má Dávid oheň na hlave?
Keď čítame Dávidov príbeh, pozeráme sa na neho Samuelovými očami. Samuel je prorok, ktorého Boh posiela pomazať nového kráľa nad Izraelom. Povie mu, že to bude syn muža menom Izaj, no nebude to prvorodený, ani ten ďalší ani ďalší… Pri každom Izajovom synovi, keď sa postaví pred Samuela, Pán Boh povie nie. A zdá sa, že sa vyčerpali všetky možnosti, no Pán Boh vie svoje. Samuel sa pýta, už všetci..? A vtedy pošlú po Dávida.
Biblia píše (ja som si požičala katolícky preklad): Bol ryšavý mal krásne oči a peknú postavu. A až pri ňom Pán Boh povedal, áno, to je on. Naše preklady sa v Dávidovom opise rôznia. Evanjelický a Roháčkov preklad si myslia, že sa hovorí o Dávidovej pleti – píše sa, že je červenolíci alebo rumenný. No a ekumenický, katolícky a Botekov preklad hovoria o vlasoch. Oba preklady sú možné.
V Žalospevoch sa píše o červenej farbe pokožky. No ďalšia nejasná zmienka je aj vo Veľpiesni, a tiež jej nerozumieme presne, no už vieme jedno. Buď načervenalá farba pleti alebo vlasov v tých časoch existovala. A dokonca, bolo to považované za príťažlivé.
čo červená hlava znamená
Bolo zaujímavé čítať biblické komentáre a ako sa vysporiadali s tým, že aj Dávid, aj Ezau boli ryšaví. V istom bode dejín sa začali objavovať názory (naozaj netuším odkiaľ), že ryšaví ľudia majú hmm, povedzme že trocha výraznejší temperament. Ale ako v tomto duchu prepojiť týchto dvoch? Čiernobielo ich rozdeliť na dobrého a zlého?
Áno, Dávid bol zjavne iná povaha ako Ezau. No prosím, nebudeme sa tváriť, že Ezau bol vyslovene zlý a Dávid úplne super. Nebudeme naschvál výrazne rozlišovať dvoch ľudí, ktorých tak výrazne spájal výzor.
Ezaua viem v niektorých veciach pochopiť. Ak by bol len zlá postava, myslíte si, že by Boh dal možnosť jeho potomkom vrátiť sa k vyvolenému národu? (pozrite si Káleba v Atlase neznámych území!) A Dávid nebol tak dokonalý, nielenže spával so ženami, s ktorými nemal, ale je tu tá vec s Uriášom. Čo bola pointa? Že komentátori, čo povedia Ezau sa nesprával dobre a Dávid bol super, môžu ísť…. možno tak radšej kopať zemiaky. Nech z nich je aspoň niečo užitočné.
stále máme pochybnosti
Stále však nevieme, či sa v texte myslia vlasy alebo pokožka. Akonáhle však začnete hľadať odkazy na farbu kože v Biblii, nájdete dosť nečakané veci. Napríklad jeden rómsky, anglicky píšuci bloger tvrdí, že ide o kožu. Nejde presne o jej farbu, ale prekrvenie. A v Dávidovom prípade to vraj naznačovalo jeho hrdinskú povahu. Hm. Pravdepodobne takýto výzor znamenal, že muž je fyzicky aktívny (to je už môj dodatok, vychádzam z toho, že muži sediaci v kancelárii sa zvyčajne príliš nezadýchajú). Povedzme…. ale jeho motivácia myslím nie je presne vyložiť text; skôr sa zdalo, že sa sústredí na skrytý rasizmus a všetci ryšaví ľudia sú podľa neho belosi. A s takýmto výkladom nie je jediný. (chvíľami som si nebola istá, či ľudia pri svojom boji proti niečomu Bibliu kúsok nezneužívajú..)
Šepardskí a aškenázski židia podľa tradície vidia Dávida jasne – s ryšavými vlasmi. Čo je stále zvláštne, hlavne keď si pripomenieme to, na čo občas aj my zabudneme – takmer nikto v Biblii (vrátane Ježiša) nebol beloch. A keď v nej čítame o vlasoch, je to jednoznačné – čierne vlasy sú znakom mladosti. Kontrast sú šediny, ale priamo spomínané iné farby vlasov? Nič. Ticho a tma. Alebo možno predsa len…
V roku 2000 Dr. James Tabor pri archeologických prácach vstúpil do starej hrobky. Bola z prvého storočia a nachádzala sa južne od Jeruzalema (sorry, ja to vždy hovorím, ako keby ste tam všetci boli, ale hádam aj pôjdete). Vo vnútri našiel nielen kostru muža, ale aj zvyšky jeho vlasov. A tie boli… predstavte si – do červena! Takže predstava ryšavých Židov má ďalšiu podporu.
veľa kriku pre…nič?
Prečo je ale táto záležitosť taká zaujímavá? Niekto by si povedal, farba vlasov, kože, očí….nie je to jedno? Nie, nie je. A nejde len o to, ako a kam sa prenášali gény a kto boli naši predkovia. Skôr ide o to, s čím sme vyrástli a že všetky princezné boli blond.
Ten pohľad na červenovlasých ľudí sa objavil ešte skôr, ako v stredoveku. Kedy presne a na základe čoho, na to som neprišla. No stredovek boli zlaté časy pre všetkých, ktorí nenávideli ryšavých. Táto farba vlasov sa stala synonymom nezdravej, príliš silnej sexuality a nemorálnosti. A ešte viac.
Poďme k španielskej inkvizícii. (kedy vôbec niekto začal s podobnou vetou, aby po nej nasledovalo niečo dobré? to by ma úprimne zaujímalo.) Ľudia s červenými vlasmi boli aicky pokladaní za Židov a prenasledovaní. Predstava, že všetci židia mali červené vlasy, sa približne v rovnakom čase objavila v Nemecku (teda tam, kde je súčasné Nemecko). Pravdepodobne to súvisí s Kazarmi, tureckým kmeňom, ktorý sa pridal k judaizmu. A práve Kazari boli opisovaní ako červenovlasí a modrookí.
Na obrazov z tohto obdobia, zvlášť u talianskych a španielskych umelcov, bol ako červenovlasý učeník zobrazovaný Judáš. (a ak sa pýtate – nie, nemáme žiaden dôvod si myslieť, že práve on mal červené vlasy.) Takisto je ako červenovlasá často zobrazovaná Mária Magdaléna. A aj keď mne sa takéto vlasy mimoriadne páčia…nemyslím si, že v jej prípade to je kompliment.
Negatívnym postavám židov v literatúre sa dávali ryšavé vlasy jedna radosť! Stačí si otvoriť Shakespeara, na jednej strane ho mnohí máme radi, na druhej strane, mal talent zobraziť niektorých ľudí tak nespravodlivo negatívne, že ten obraz zostal v hlavách ľudí storočia. A ryšavých židov sa to týkalo tiež.
koho budeme upaľovať?
Je to odlišnosťou ľudí; tým, že vyzerajú trocha inak ako ostatní; že sa nám zdajú podozriví? Pre mňa je podstatné to, že ani Biblia, a dovolím si tvrdiť že ani zdravý rozum k tomu nedávajú žiaden dôvod.
A predsa v stredoveku si istá časť cirkvi myslela svoje. Viem, že dnes som už spomenula inkvizíciu a niektorým možno stačilo… ale pri tejto téme sa to ďalšie nedá vynechať. Myslím na Malleus Maleficarum, Kladivo na čarodejnice. Je to spis napísaný jedným mníchom v Nemecku, prvý krát bol vydaný v roku 1486. Bolo dosť katolíckych teológov, ktorí toto dielo označili za neetické, plné ilegálnych metód a nesediace s katolíckym učením. No aj tak táto príručka prišla masovo do obehu a slúžila na – a to už asi viete – odhaľovanie čarodejníc. Podľa tejto príručky boli jedným zo znakov čarodejníc červené vlasy a zelené oči. A tieto znaky odhaľovali nielen čarodejince, ale aj vlkolakov a upírov. Ak vám je teraz kúsok smiešno, upozorňujem na následky – odhaduje sa, že počas čarodejníckych procesov v Európe zomrelo 40 až 60 tisíc žien.
Stále sú to vážne otázky. Stále je tu dosť predsudkov o ryšavých vlasoch. Niektoré sú možno vtipné, iné dokonca lichotivé, mnohé ďalšie menej. A stále sa na túto farbu vlasov pozeráme trocha inak, ako na všetky ostatné. Príkladov je dosť, ešte aj v Simpsonovcoch jeden z dvoch ryšavých postáv je zločinec (a ten druhý je Škót).
Problém? Našli sme v Biblii to, čo tam nikde napísané nebolo. Vidíme čarodejnice a diabla na každom roku. A hlavne, na to zlé sa sústredíme viac, ako na to dobré. A na Toho Dobrého. Kam nás dovedie takýto prístup? Pozrite sa do histórie…
Odkazy:
ak chcete o ryšavých ľuďoch vedieť viac, začnite tu: https://en.wikipedia.org/wiki/Red_hair
viac o východoeurópskych židoch a ich červených vlasoch: https://forward.com/culture/434304/on-national-redhead-day-explore-the-history-of-ginger-jews/
veľa zaujímavých faktov: https://www.interesly.com/red-hair-fear-loathing-medieval-times/
Zatiaľ bez komentára