Je pôst a najdôležitejšie sviatky lásky máme pred sebou. Áno, hovorím o Veľkej Noci, aj keď tuším, že to ste asi nečakali. No verte tomu, že ani sviatky žien, matiek a otcov, oslavy zamilovaných a dokonca ani Vianoce s malým bábom v centre sa nevyrovnajú Veľkej Noci. A aby som aj to upresnila, nehovorím o jej folklórno – prijateľnej verzii. Lebo žiadne potešenie z kuriatok, maľovaných vajíčok ani z rozkošných zajačikov nie je to isté, ako vedieť, že niekto z lásky k vám bol ochotný zomrieť.
Aby sme naozaj videli, že v Biblii láska nie je len plytké slovo, začnime od začiatku. Teda od hebrejčiny. Je to jazyk, v ktorom bola napísaná (takmer celá) Stará Zmluva a slovo pre lásku je..
AHAVAH, všeobímajúca láska
Časy trápení, otroctva, kráľov a bojovníkov asi nie sú tie, pri ktorých by sme tému ako láska čakali. Ale to neboli len sladké reči, oni brali lásku veľmi vážne. V Starej Zmluve sledujeme príbeh stvorenia sveta, povolanie jedného muža ísť tam, kam sa ešte nikto nedostal a potom život národa, ktorý z toho muža vznikol. Bol to Boh, ktorý im sľúbil, že majú v dejinách ľudstva výnimočné miesto a centrom ich každodenného života bolo prikázanie a vyznanie v jednom:
Počuj, Izrael, Hospodin je náš Boh, Hospodin jediný! Milovať budeš Hospodina, svojho Boha, celým srdcom, celou dušou a celou silou. Hebrejčina dobre vyjadrila, že láska je nielen podstatné meno, niečo čo tu je a nemení sa, ale láska je aj sloveso. Niečo, čo stále robíme a pre čo sa každodenne rozhodujeme.
Ahava, to slovo nájdeme v mnohých súvislosiach. Často pre vyjadrenie lásky a starostlivosti medzi ľuďmi. Niekedy popisuje fyzickú náklonnosť (kráľ Perzie ku Ester – žeby preto v tom mnohí stále vidia zamilovaný príbeh?) – ale hebrejčina má aj iné slová, ktoré popisujú fyzickú túžbu. Ďalej sa používa pre rodičovskú lásku (je to, čo Abrahám cítil k Izákovi) aj priateľskú lásku (ako Jonatán k Dávidovi a naopak). Zástupy vedia milovať svojho vodcu/kráľa a láska je aj obraz lojality (ako Hiram k Dávidovi).
Najdôležitejšia pre všetkých nás je však láska z nekončiacich zdrojov. Božia večná láska nie je Jeho povinnosť voči nám. On nás miluje preto, že to vyplýva z Jeho charakteru. Prorok Ozeáš prirovnáva Jeho lásku k tej manželskej, aj k rodičovskej.
Božia láska nie je len pocit, emócia, ale aj akcia – to, čo Boh robí pre nás. A od nás čaká, aby sme Mu láskou odpovedali:
Izrael, čo teraz žiada od teba Hospodin, tvoj Boh? Iba to, aby si sa bál Hospodina, svojho Boha, aby si chodil po všetkých jeho cestách, aby si ho miloval, aby si slúžil Hospodinovi, svojmu Bohu, celým srdcom a celou dušou, aby si zachovával Hospodinove príkazy a jeho ustanovenia, ktoré ti dnes prikazujem, aby sa ti dobre vodilo.
Naše prejavy lásky majú byť tieto: báť sa, chodiť, slúžiť a zachovávať – zvláštne slovesá, že? Lebo my sami by sme ich s láskou asi tak ľahko nespojili, a predsa… Biblia má iný pohľad na veci. A všetko to sa sústredí okolo lásky.
V Starej Zmluve je pointa toto: ukazujem lásku k Bohu tým, ako sa správam k ľuďom okolo seba – milovať budeš svojho blížneho ako seba.
svet sa mení a s ním aj jeho jazyk
Izraelské kráľovstvo s Dávidom na čele sa považuje za vrchol fungovania vyvoleného národa. No potom prišli ťažšie veci. Rozdelenie na dve kráľovstvá a porážka + odvlečenie do zajatia pre jednu aj pre druhú časť. V čase, keď sa časť obyvateľov kráľovstva vrátila zo zajatia domov, už boli ovplyvnení iným svetom. A ten si doniesli so sebou. V mnohom to nemusíme vidieť ako zlú vec, lebo v duchovnom živote nejde o formy. Ide v prvom rade o to, akým obsahom sú naplnené. Či ho ponúknete striebornou alebo drevenou lyžičkou, med bude sladký stále rovnako.
V čase písania Novej Zmluvy bolo územie bývalého izraelského kráľovstva časťou Rímskej ríše. V nej bol prítomný grécky jazyk a grécke myslenie. Ďalej preto budeme hovoriť o všetkých gréckych slovách pre lásku. Nie všetky nájdeme priamo v NZ, ale všetky však ovplyvnili myslenie ľudí a boli súčasťou ich sveta.
Znova zdôrazním – používať iný jazyk a iné myslenie pre vyjadrenie čohokoľvek nie je zlé – áno, niečo sa nám môže stratiť v preklade – ale na druhej strane prichádzajú možnosti, nové spôsoby ako vyjadriť nemennú pravdu. To isté máme v slovenčine – keď sa prvý krát Biblia preložila do nášho jazyka, dosť ľudí bolo proti – lebo vraj pre tento účel sa môžu používať len vybrané jazyky – ale chvála Bohu – máme Bibliu v slovenčine ❤
FILIA – láskavá láska
Filia je láska bez romantickej príťažlivosti a vyskytuje sa medzi priateľmi alebo členmi rodiny. Vyskytuje sa, keď obaja ľudia zdieľajú rovnaké hodnoty a navzájom sa rešpektujú – bežne sa to nazýva „bratská láska“ (v tom je zahrnutá aj sesterská..). Filia pochádza z gréckeho výrazu fílos, podstatného mena znamenajúceho „milovaný, drahý… priateľ; niekto vrúcne milovaný (ocenený) osobným, intímnym spôsobom; dôveryhodný dôverník, ktorého si váži v úzkom zväzku osobnej náklonnosti.
Filos sa bežne používal s odkazom na priateľstvá alebo rodinné vzťahy, napríklad na označenie lásky k otcovi a matke alebo synovi a dcére. Filos bolo slovo použité pre Ježišovu lásku k svojmu priateľovi Lazarovi a jeho lásku k Jeho učeníkovi (Jánovo evanjelium).
Filia vyjadruje lásku založenú na skúsenostiach. Je to najvšeobecnejší typ lásky v Biblii, ktorý zahŕňa lásku k blížnym, starostlivosť, úctu a súcit s ľuďmi v núdzi. Koncept tejto súrodeneckej lásky, ktorá spája veriacich, je pre kresťanstvo jedinečná vec.
Ako teda fíliu prejaviť? byť dôveryhodný, byť oporou v ťažkých časoch, prísť na pomoc, byť jedni pre druhých ako rodina (veď nakoniec aj sa oslovujeme ako bratia a sestry, možno by bolo načase porozmýšľať nad tým, ako by sa to malo prejavovať v živote).
PRAGMA – (vy)trvalá láska
Doslovný preklad slova pragma je: záležitosť, vec, udalosť – to, čo sa urobilo, skutok. Slovo pragma sa v NZ nepoužíva v súvislosti s láskou a úprimne, existuje len málo dôkazov o tom, že Gréci bežne používali tento presný termín. Ale čo nebolo v gréckom myslení, v Biblii nachádzame aj tak.
Psychoanalytik Erich Fromm povedal, že vynakladáme príliš veľa energie na „zamilovanie sa“ a musíme sa naučiť viac, ako „zostať v láske“. Pragma je presne o tom, ako byť v láske – snažiť sa lásku dávať, a nie len prijímať. Na Slovensku rozvodom končí takmer každé druhé manželstvo a do našich vzťahov by sa zišlo vniesť poriadnu dávku pragmy.
Pragma je jedinečná zohratá láska, ktorá dozrieva mnoho rokov. Je to večná láska medzi párom, ktorý sa rozhodne vynaložiť rovnaké úsilie na ich vzťah. Namiesto „zamilovania sa“ donekonečna „zamilujete sa“ do partnera, ktorého máte po svojom boku. Ako výborný príklad biblických párov s pragmou je tu určite Abrahám a Sára. Káleb podľa pragmy vyberal manžela pre svoju dcéru (ten, kto dobije toto mesto….a my vieme, že prišiel Otníel). Lebo vieme, pozerať sa spolu na hviezdy nie je všetko, čo máme v manželstve spolu pred sebou.
Ako prejaviť pragmu? Posilňujte dlhodobé zväzky – čímkoľvek čím treba – neberte ich ako samozrejmosť a nemennú vec.
STORGE – dôverná, známa láska
Storge je prirodzene sa vyskytujúca láska zakorenená v rodičoch a deťoch, ako aj v najlepších priateľoch. Je to nekonečná láska postavená na bezpodmienečnom prijatí a hlbokom emocionálnom spojení. Táto láska prichádza ľahko a okamžite vo vzťahoch rodičov a detí.
Storge nie je bežné slovo v NZ. Príbuzné slovo k tomu znamená „rodinná oddanosť“. V liste Rímskym je to slovo spojené s filo a možno ho preložiť ako „oddaný“ alebo spomenúť bratskosesterskú náklonnosť.
V Biblii sa nachádza mnoho príkladov rodinnej lásky, ako napríklad vzájomná ochrana medzi Noachom a jeho manželkou, láska Jákoba k jeho synom a silná láska, ktorú mali sestry Marta a Mária k svojmu bratovi Lazarovi. Krásnym príkladom je aj Hagar a to, ako milovala svojho syna Izmaela.
Ako prejaviť storge: Obetujte svoj čas, seba alebo osobné potešenie. Život je krátky a láska je dôležitá, preto odpúšťajte rýchlo! Pripomínajte si a zdieľajte nezabudnuteľné a pôsobivé momenty.
EROS – erotická láska
Eros je prvotná láska, ktorá prichádza ako prirodzený inštinkt pre väčšinu ľudí. Je to vášnivá láska prejavená fyzickou náklonnosťou. Táto láska je túžbou po fyzickom tele inej osoby.
Slovo eros sa bežne používalo v grécky hovoriacom svete doby NZ. V Biblii sa priamo nenachádza, ale zase, už trocha poznáme apoštola Pavla a jeho chopnosť vyjadriť sa ku veciam aj bez toho, aby ich presne pomenoval. Keď písal do Korintu, kde touto témou žili, povedal niektoré veci celkom jasne. Hovoril o tejto láske a jej vyjadrení v bezpečnom priestore manželstva. Neodopierajte sa jeden druhému, iba ak na určitý čas so vzájomným súhlasom, aby ste sa venovali modlitbe, a potom buďte zase spolu, aby vás satan nepokúšal, keby ste sa nemohli ovládnuť. A potom, tak čisto pavlovsko – pragmaticky: Je lepšie oženiť sa, ako horieť žiadostivosťou.
A celkom chápem aj to, že slová o “bezpečnom priestore manželstva” pre sex znejú tomuto svetu nudne – ale vezmite si ich realitu! Sex zvyčajne pokračoval tehotenstvom a tehotenstvo pokojne mohlo končiť úmrtím ženy. Preto rozumná otázka znie: chcete spávať s niekým, kto sa nepostará o vaše dieťa, ak to vy neprežijete? Alebo ešte lepšie – stojí tento muž za to, aby ste kvôli nemu a jeho dieťaťu riskovali vy svoj život?
Prvý nadšený erotický výkrik máme v Genesis: Tu človek zvolal: „Toto je konečne kosť z mojich kostí a telo z môjho tela! a na pozitívny príklad tejto lásky si prečítajte Veľpieseň. A ak chcete aj negatívne príklady, nalistujte si Samsona. Najprv to boli prostitútky v Gaze a potom Dalila (a vieme dobre, ako to dopadlo…). Takisto Dávid a Batšeba alebo Šalamún a príliš veľa jeho manželiek.
Ako prejaviť eros? V manželstve! A tiež platí: prejaviť! Lebo: Muž nech plní voči žene svoje povinnosti a podobne aj žena voči svojmu mužovi. Žena nie je pánom svojho tela, ale jej muž; podobne ani muž nie je pánom svojho tela, ale jeho žena.
LUDUS – hravá láska
Aj vo vás niečo umiera, keď vidíte pár, ktorý je evidentne otrávený? Dvaja ľudia, čo sa nudia vo vzájomnej prítomnosti a ak by sa v takomto duchu, v akom medzi sebou komunikujú, pozreli na mlieko, okamžite by skyslo.
Sú chvíle, keď človek o monogamii naozaj úprimne pochybuje. A preto, aby som tie pochybnosti trocha utíšila, siahla som ešte aj do latinčiny. Tam je slovo pre lásku, ktorá opisuje pár zaujímavých biblických momentov… Ludus je latinský výraz a jeho grécky ekvivalent znie: ερωτοτροπία – dvorenie. Dosť úzlo súvisí s Veľpiesňou, knihou, čo som spomínala v predchádzajúcom odseku. Ludus je flirtovanie, zvádzanie, hravá náklonnosť. Ochota pozrieť sa na svojho partnera ako na nového človeka, znova ho objavovať.
Na prvé počutie – povrchne – ale ako hovorí Esther Perell – ako chcieť niečo, čo už máme? Miliónova otázka! (ak beriete monogamiu vážne, Esther ako autorku veľmi vážne odporúčam.) Jedna prax v židovstve tomu môže pomôcť – osobný manželský život podriaďujúci sa mesačnému cyklu ženy – približovanie a vzďaľovanie sa je presne to, čo lásku udržiava hravou, plnou túžby a voňajúcou po jari.
Ako prejaviť ludus? Pestujte spoločný humor. Tancujte spolu. Vráťte sa k začiatkom!
MANIA – obsedantná láska
Ak si začnete prekladať texty zamilovaných piesní, alebo aj v slovenčine – ak ich začnete naozaj počúvať! – zistíte, že mnohé z nich hovoria o tomto druhu lásky. Láska, ktorá si nedá pokoj a bez toho druhého nedokáže existovať! Ale my sa nebudeme hrať na stredovekých básnikov, na teenagerov, čo sa zamilovali prvý krát v živote ani na ľudí, ktorí si myslia, že bez toho druhého nemajú zmysel života. My sa budeme pýtať: je toto z nášho kresťanského pohľadu ešte láska? A odpoveď je NIE.
Nakoniec, ani Gréci túto lásku nevnímali pozitívne a ak ste si doteraz nemysleli, že pre lásku existuje negatívne slovo, tak si predstavte… že áno. Lebo toto nie je ani tak láska, ako žiarlivosť, majetníckosť, obmedzovanie a nezdravé naviazanie sa. Mania sa objavuje u párov s výraznou nerovnováhou veku, postavenia, vzdelania… moci. Často je to vyhrotené: jeden je agresor a druhý obeť. A možno jeden, možno obaja z nich na začiatku mali myšlienku – zúfalo potrebujem partnera, aby som ukázal svoju vlastnú hodnotu. Áno, toto nie je láska, ktorá nás drží nad hladinou, ale klesáme rýchlo dolu. Nakoniec, grécke slovo mania poznáme aj v slovenčine: maniak, manický, egomaniak. A je to niečo, čo verte že nechcete mať vo svojom živote.
Príklady z Biblie: Amnon a Tamar. Možno aj Dina a Šechem a podľa mňa aj Jozef a Potifárova žena
Ako sa vyhnúť mánii: Rozpoznajte obsedantné alebo majetnícke správanie skôr, ako naň začnete konať. Sústreďte sa viac na seba ako na inú osobu. A ešte viac: sústreďte sa na Boha.
FILAUTIA – sebaláska
Ako ľúbiť sám seba, o tom v kostoloch často nepočujeme, čo? Ale už v Starej Zmluve čítame, že nemôžeme milovať nášho blížneho bez toho, aby sme nemilovali seba. Filautia je zdravá forma lásky, kde si uvedomujete svoju vlastnú hodnotu a neignorujete svoje osobné potreby. Zaujímavé je, že niektorí ľudia by neboli schopní za nikoho iného položiť svoj život, napriek tomu zo seba robia martýrov.
Gréci rozumeli, že existuje viac druhov sebalásky. Jedna zaváňa egoizmom a narcizmom a vôbec nie je v poriadku. Tá zdravá sebaláska nám pomíha presne v tom, čo od nás Biblia očakáva: milovať blížnych. A márnosť, viete v tomto rozhádanom konfliktom násilnom svete o nejakej dôležitejšej úlohe? Sebaláska začína uznaním zodpovednosti za svoje blaho. Ja nesiem zodpovednosť, ja nesiem následky, ja sa s Jeho pomocou starám sám o seba a o záhradu svojej duše.
Ako si prejaviť filautiu: Vytvorte prostredie, ktoré podporuje vašu pohodu. Starajte sa o seba tak, ako by sa rodič staral o dieťa. Trávte čas s ľuďmi, ktorí vás podporujú. Doprajte si to, čo možno iní nevnímajú ako dôležité, ale vy viete, že pre vás je to nutnosť.
AGAPÉ – nezištná láska
Agape je najvyššia úroveň lásky, ktorú môžeme ponúknuť. Poskytuje sa bez akýchkoľvek očakávaní, že dostanete niečo na oplátku. Ponuka agape je rozhodnutie šíriť lásku za akýchkoľvek okolností – vrátane deštruktívnych situácií. Agape nie je fyzický akt ani pocit. Je to rozhodnutie šíriť lásku nech sa deje čo sa deje.
Pred dobou NZ nemala agape žiadny zvláštny význam ako vyšší druh lásky a mimo NZ sa toto slovo používalo len zriedka. V NZ je však agape najvyššou formou lásky. Je to teda chápanie jedinečnej povahy Božej lásky: Boh takto miloval svet, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nik, kto verí v neho, nezahynul, ale mal večný život.
Agape je vážna výzva. Nám by niekedy stačilo, ak by od nás Boh chcel ako prejav lásky filiu, a už to by sme sa sťažovali, frflali a skučali, že plytvať filiou na niektorých ľudí je veľa a kde na to my naberieme sily… Ale Boh od nás chce nielen filiu, ale agape! Podľa toho každý spozná, že ste moji učeníci, ak sa budete navzájom milovať. V gréčtine je tam použité slovo agape. Prosím, overte si to. A v Hymne lásky, v 1.liste Korintským 13, je – ako inak – tiež použité práve slovo agape.
Ako prejaviť agape: Venujte svoj život zlepšovaniu životov iných. Buďte si vedomí svojich činov pre dobro ľudstva. Ponúknite svoj čas a charitu niekomu, kto to potrebuje. Bonusová rada: Spustite kalendár náhodných aktov láskavosti.
A ešte som neskončila. Lebo agape je najnamáhavejšia, najúnavnejšia a najpožehnanejšia forma lásky. (viem, že slovo „požehnaný“ sa nestupňuje. ale dnes mi slovenčina s jej obmedzeniami jednoducho stačiť nebude.)
Najvyšší prejav tejto lásky? Zomrieť za niekoho.
Ako ju žiť každý deň? Zomierať sebe a žiť – pozor, nie pre blížnych, to by sme sa zle vycentorvali – ale pre Boha – a robiť Jemu miesto vo svojom živote, aby cez nás prinášal našim blížnym svoje požehnanie. (a kto je náš blížny? ….hmm, kto nie je?)
Agape bolo neskôr preložené do latinčiny ako caritas, čo je pôvod nášho slova „charita“. C.S. Lewis to nazval „darčekovou láskou“, najvyššou formou kresťanskej lásky. Pribúdajú dôkazy o tom, že agapé v mnohých krajinách nebezpečne upadá. Úroveň empatie v svete prudko klesla, pričom najstrmší pokles nastal za posledné desaťročie. Naliehavo potrebujeme oživiť našu schopnosť starať sa o tých, čo sa nevedia starať sami o seba. Lebo kým sme tu, nie sme tu len sami pre seba.
opakovanie
Ak sa v tých slovách pre lásku už trocha strácate, tu je inšpirácia na použitie:
PRE PRIATEĽSTVÁ: Filia, Storge a Filautia
PRE PARTNERSTVÁ: Pragma, Eros a Ludus
PRE RODINU: Storge, Agape a Filia
POZNÁMKY
Pre slovo ahavah a všetko okolo neho mi bol výborným prameňom Bible Project – mnohé ich videá sú už aj so slovenskými titulkami – ani len neviem povedať, ako úprimne ich odporúčam! Moja babka by povedala, že sú múdri ako rádio a pri nich to teda je pravda 🙂
Texty zo SZ: 5.Mojžišova 6,4-5 . 5Mojžišova 10,12-13
Filia: Matúš 10,37 . Ján 11:3,36 . Ján 20,2
Filia alebo priateľstvo, ktoré si Gréci cenili oveľa viac ako základnú sexualitu erosu. Filia sa týkala hlbokého kamarátskeho priateľstva, ktoré vzniklo medzi bratmi v zbrani, ktorí bojovali bok po boku na bojisku. Išlo o prejavenie lojality svojim priateľom, obetovanie sa pre nich, ako aj zdieľanie svojich emócií s nimi.
Pragma: Použitie pragmy starogréckeho koreňa ako formy lásky spopularizoval v sedemdesiatych rokoch kanadský sociológ John Allen Lee, ktorý ju opísal ako zrelú, realistickú lásku, ktorá sa bežne vyskytuje medzi dlhoročnými pármi. Pragma je o robení kompromisov, ktoré pomáhajú vzťahom fungovať v priebehu času, a preukazovaní trpezlivosti a tolerancie. V skutočnosti existuje len málo dôkazov o tom, že Gréci bežne používali tento presný termín, takže je najlepšie ho považovať za modernú aktualizáciu starovekých gréckych lások.
Storge: Rímskym 12,10 . Lukáš 7,1-1O . Matúš 8,5-13 . Matúš 15,21-28 . Marek 5,21-24
Eros: Genesis 2,23 . 1. Kor. 7,5 . 1.Kor 7,3-4
Mania: 2.Samuelova 13,1-22 . Genesis 34 a Genesis 39
Agape: Ján 3,16 . Ján 13,34 . Matúš 22,37
knihy Esther Perell v slovenčine tu
a dva blogy, ktoré vás k téme láska budú zaujímať. prvý je o Ježišovej láske k Petrovi a tiež o tom, ako prekladáme niektoré slová v tom príbehu a ako to je v origináli…. a druhý o láske, ktorá nepozná hranice. doslova – lebo tu budete počuť o Tabite a o jej vzkriesení z mŕtvych – vďaka ľuďom, ktorých ona milovala
Zatiaľ bez komentára