Sú len v jednom príbehu, v jednom jedinom evanjeliu, a aj tak o nich všetci vedia. Prišli sa pokloniť novonarodenému Ježišovi a cesta, ako sa k Nemu, do Betlehema dostali, je naozaj zaujímavá. A nielen to! Otázok na nich mám oveľa viac. Lebo nejde len o nich. Ide aj o nás, ktorí stále niečo a niekoho hľadáme…
kam najprv prišli?
Títo muži sa najprv objavili v Jeruzaleme. Pýtali sa: „Kde je ten práve narodený židovský kráľ? Videli sme totiž na východe jeho hviezdu a prišli sme sa mu pokloniť.“ Nevieme, či sa hneď dostali k miestnemu vládcovi, Herodes nepôsobí ako niekto, kto by k sebe pustil kohokoľvek. Možno až keď sa tí muži začali pýtať na uliciach, poslali ich k nemu.
Niektoré otázky však vyvolávajú veľmi silné reakcie, ako napríklad teraz. Herodes nemá žiadneho nového potomka, a keď počuje o židovskom kráľovi, zľakne sa. No zároveň mu dôjde, že tu nejde o svetské veci. Zavolá si všetkých, čo sa vyznajú v proroctvách a spýta sa, kde sa má narodiť Mesiáš? Tento národ čaká na záchrancu, na svojho hrdinu, ale žeby bol už ozaj tu?
Mimochodom, Herodes sa nikdy nesprával ako niekto, kto berie Božie slovo vážne. Žiadna morálka, pokory sa mu tiež nedostalo a láska k blížnemu je preňho celkom dobrý vtip. No predstavte si, proroctvám verí a keby sme o ňom nevedeli viac, ľahko by nás to pomýlilo. Myslím, že aj my sme už stretli ľudí, ktorí sa v niečom javili zbožne. Ale jedna lastovička jar nerobí a srdcia niektorých ľudí sú stále ako treskúca zima.
Takže, kde sa má narodiť Mesiáš? V judskom Betleheme, lebo tak je napísané prostredníctvom proroka: A ty, Betlehem, zem Júdova, nijako nie si najmenší z kniežat Júdu, lebo z teba vyjde Vodca, ktorý bude pásť môj ľud, Izrael. Takže títo muži idú do Betlehema.
A skôr, ako sa tam dostaneme, asi by bolo načase povedať, kto tí muži sú.
boli tí muži králi?
Nová Zmluva je napísaná v gréčtine a slovo, ktoré sa na označenie týchto mužov používa, je μάγοι – magoi. A ak vám to znie povedome, znie vám to správne, lebo toto slovo sa dostalo do mnohých jazykov a aj do slovenčiny. My by sme povedali mágovia. Tak prečo o nich hovoríme ako o kráľoch? Lebo existujú proroctvá, ktoré ako keby hovorili presne o nich.
Izaiáš „Vstaň, zasvieť, lebo prichádza tvoje svetlo a Hospodinova sláva vychádza nad tebou. Lebo hľa, tma bude pokrývať zem a temnota národy, ale nad tebou vyjde Hospodin a jeho sláva sa zjaví nad tebou. Národy prídu k tvojmu svetlu a králi k tvojej vychádzajúcej žiare.
Žalm 72: Králi Taršíša a ostrovov nech prinesú dary, králi Šeby a Sáby nech prinesú poplatky. Nech sa mu klaňajú všetci králi, nech mu slúžia všetky národy.
Žalm 68: Dokáž, Bože, svoju moc! Potvrď, Bože, čo si vykonal pre nás zo svojho chrámu nad Jeruzalemom! Králi ti budú prinášať dary.
Akokoľvek ľahké by bolo priradiť tieto slová k mudrcom, nebudeme to robiť. Lebo rovnakým spôsobom by sme mnohé iné proroctvá mohli prilepiť na rôzne iné texty… a to by sme už z Biblie robili niečo, čím nikdy nemala byť. (viac informácií v poznámkach)
kto teda boli?
Magoi – mágovia – je grécke slovo, ale pôvodom je z perzštiny. Ak vás to zaujíma, môžete si prečítať o Perzskej ríši, o náboženstve s menom zoroastrianizmus aj o ich kňazoch, ktorí venovali zvláštnu pozornosť hviezdam. No v čase nášho príbehu Perzská ríša už neexistovala. V tom čase sa tento pojem používal na akéhokoľvek čarodejníka, astrológa alebo okultistu.
A ja si teraz predstavujem, ako vás myklo a v duchu ste si zhrozene povedali, takíto ľudia prišli za Ježišom?!?
Predstavte si že áno. A nikto ich odtiaľ nevyhodil.
Je tu však jedna vec, o ktorej som, priznám sa, predtým vôbec nerozmýšľala. A to, že my v takmer všetkých našich slovenských prekladoch ich máme preložených ako mudrcov! Neviem, odkiaľ sa to vzalo u nás, možno to súvisí s prekladom kráľa Jakuba (alebo The King´s James Version, KJV), vyšiel v roku 1611. Je to veľmi dôležitý anglický preklad Biblie a v ňom sú títo muži uvedení ako wise men – múdri muži. Preklad kráľa Jakuba sa vyhol slovu mágovi a rozmýšľam, či to má súvislosť s čarodejníckymi procesmi, ktoré nariadil ten istý kráľ! Lebo viete, nemôžete upaľovať ľudí, čo čítajú z hviezd a venujú sa mágii, ak ich máte v Biblii ako vzory… ale ak ich preložíte kúsok inak… už to ide!
Ako som povedala, aj takmer všetky naše preklady majú slovo magoi preložené ako múdri muži. A možno si poviete, nie je to jedno, veď my už žiadne čarodejnice neupaľujeme, vo vlkodlakov ani upírov tiež už neveríme (predpokladám..), tak prečo to tak nenechať? Poviem vám prečo. Na iných miestach, v tých istých prekladoch máme rovnaké slovo preložené ako mág a čarodejník. A ono to nie je celkom jedno. Ja budem používať slovo mudrci, ale nie preto, aby som sa vyhla pôvodnému významu. Preto, lebo si myslím, že tí muži naozaj múdri boli. Možno ich múdrosť bola iná, akú máme v úcte my; no to, čo vedeli, múdro využili. (viac informácií o prekladoch a o KJV v poznámkach)
ako sa mudrci dostali do Betlehema?
Pripomeňme si dôležitú vec: Ako sa títo muži dostali do Jeruzalema a potom do Betlehema? Ako vôbec vedeli o novonarodenom židovskom kráľovi? Oni sami povedali, ako: Videli sme jeho hviezdu! Doslova tak to povedali.
A tomu sa proste nedá odolať, lebo my kresťania sme niekedy schopní ľuďom uši ohrýzť, aby pochopili, aké je čítanie z hviezd zlé. A tu? Aha, presný opak!
Niežeby sa môj názor na predpovedanie budúcnosti podivnými spôsobmi nejak zásadne zmenil, ale na druhej strane – prehliadať niečo v Biblii, lebo sa s tým neviem vysporiadať? Nie, to nie je úplne môj štýl. A nakoniec, kto tu porušuje tieto pravidlá? Kto tých mužov priviedol do úplne cudzej krajiny? Boh. Lebo On môže. (nie, nemyslím si, že s touto odpoveďou budeme všetci spokojní. a nemyslím si ani to, že Bohu ide len o našu spokojnosť. naopak, niekedy nás nutne a pre naše vlastné dobro potrebuje vykoľajiť.)
Táto hviezda je pre príbeh Ježišovho narodenia dôležitá. Fakt, že sa na ňu kráľ Herodes musel pýtať, znamená, že nebola viditeľná netrénovaným očiam. Nesvietila tak jasne, že by sa Mária musela sťažovať, ako nemôže pre to svetlo spať. To bola doba, keď pouličné osvetlenie ešte nerušilo krásnu, sýtu tmu. Takže nie príliš jasná ani príliš viditeľná. Aj my, keď sa dívame na hviezdy, väčšina z nás vie nájsť a pomenovať tak jedno súhvezdie… a stratíme sa zakaždým, keď si ich obzeráme. A práve to je možno pointa – stratiť na chvíľu sám seba pri pohľade na niečo väčšie.
To, čo mudrci označili ako hviezdu, bola s najväčšou pravdepodobnosťou planéta. Nesvietila priamo nad jasličkami v tú noc, čo sa Ježiš narodil, aspoň o tom nemáme nič napísané. (škoda, lebo ak by Pán Boh bol tušil, ako veľmi nám to vylepší vianočné pohľadnice, určite, naozaj určite by ju tam bol dal!)
Väčšina astronómov si myslí, že to bola konjunkcia Jupitera so Saturnom. S veľkou pravdepodobnosťou to súvisí aj s hebrejskými názvami planét – Jupiter je spravodlivý (kráľ), názov pre Saturn je v hebrejčine odvodený od židovského slova šabat a Saturn vždy bola hviezda Židov. A ešte k tomu všetkému, v hebrejčine sa planéte povie chodiaca hviezda. Aj to sedí s tým, čo písal vo svojom evanjeliu Matúš, ako hviezda šla pred mudrcmi.
V Biblii je napísané, že mudrci videli jeho hviezdu na východe, ale presnejší preklad by mal byť “vychádzať” (viac o tom tu). O tom, že nasledovali pohybujúcu sa hviezdu, sa píše až v momente, keď šli z Jeruzalema do Betlehema. Čiastočne sa to dá vysvetliť tým, že planétam sa hovorilo chodiaca hviezda, ako som už spomínala. Ale nie úplne – tá hviezda šla a potom zastala. To už žiadne planéty len tak nerobia. Na to som žiadne rozumné vysvetlenie nenašla. Čo to znamená? Vstupujeme na svätú pôdu a tam rozum stačiť nebude. (znova, o dosť viac presne k tomuto mám v poznámkach)
vieme mudrcov osloviť menami?
Toľko o nich hovoríme, aby sme sa dostali k ich menám. A mená sú dôležité! Poznáme teda ich mená? Stručná odpoveď znie: NIE. Matúšovo evanjelium ich jednoducho nespomína.
Mám však aj obšírnejšiu odpoveď. Lebo, ako som povedala, mená sú dôležité. Nikto svoje meno nedostane len tak, a tak ani títo muži ich nemali náhodou. My tie mená nepoznáme. No máme mnohé kresťanské tradície, čo mená tým mužom dali. Pre nás najznámejšie sú myslím Gašpar, Melichar a Baltazar. Ale napríklad v sýrski kresťania (teda kresťania s jednou z najstarších tradícií na svete) ich volajú Larvandad, Gushnasaph, and Hormisdas. Pre etiópskych kresťanov sú to Hor, Karsudan, a Basanater. Arménski katolíci ich oslovujú ako Kagpha, Badadakharida a Badadilma. Nevieme, čo presne je, za tými menami, vieme však odhadnúť myšlienku – mená sú dôležité. A rovnako dôležití boli aj títo muži.
Možno nám nie je pochuti rozoberanie slova mág, čítanie z hviezd a všetky tie veci okolo. Ale príchodom tých mužov do Betlehema bolo jasne ukázané, ako to s Ježišom bude v budúcnosti. Prišiel Mesiáš nielen pre jeden národ. A z Betlehema, z malého, v očiach sveta nepodstatného miesta, sa stala svetová metropola.
Áno, viem, ešte potrebujeme hovoriť o tom, odkiaľ títo mudrci prišli, aké to bolo, keď už vstúpili do domu, kde bol Ježiš – a takisto aj o daroch! O tých treba hovoriť určite. Ale to si nechám nabudúce.
POZNÁMKY
Prvýkrát mágov ako kráľov spomína Tertulián okolo roku 200 (Tertulián napísal veľa spisov v latinčine, obhajoval kresťanstvo a patrí medzi cirkevných otcov). O mágoch napísal pár kapitol aj Plínius starší, ale ako sa vyjadril jeden autor, jeho rozprávanie znie ako niečo vytrhnuté z Harryho Pottera. Ján Kalvín bol zásadne proti tomu, aby sa o týchto mužoch hovorilo ako o kráľoch (tiež sa mu nepáčilo, keď sa z Biblie vyčítalo niečo, čo tam ani nebolo, a ja ho v tom úplne chápem).
Mágovia boli pôvodne perzská kňažská kasta – ako časť ich náboženstva kňazi venovali zvláštnu pozornosť hviezdam a získali doslova medzinárodnú reputáciu ako astrológovia – v tých časoch to bolo vysoko oceňovaná veda. Od nich slovo – magoi – mágovia – sa dostalo do mnohých iných jazykov.
Botekov preklad má slovo magoi preložené ako mágovia, čo veľmi kvitujem. Lebo ani doslovný Roháček sa k doslovnému prekladu v tomto prípade nedostal. Český ekumenický preklad má tiež slovo “mudrci”, ale pri ňom aj odvolávku, kde je napísané “mágové”(aj pre toto aj pre mnohé ďalšie veci je to jeden z mojich osobne obľúbených prekladov).
V anglickom, už spomínanom preklade kráľa Jakuba (1611) sú mudrci preložení ako wise men – múdri muži. Rovnako tak sa prekladá to isté slovo u Daniela. Ale to isté slovo je preložené ako čarodejník, zaklínač v Skutkoch 13,6-11 a tiež Simon mág – Skutky 8,9-13 (a ako som pomenula, pozrite sa do našich prekladov….) Viaceré ďalšie (anglické) preklady pomenúvajú týchto mužov ako astrológov : English Bible (1961), Phillips New Testament in Modern English ( 1972), Twentieth Century New Testament (1904 revised edition), Amplified Bible (1958), An American Translation (1935) and The Living Bible (1962).
Idem hovoriť o kráľovi Jakubovi (alebo teda James, nechápem, prečo niektoré mená chcú ľudia just a just prekladať… súčasná kráľovná Anglicka je u nás Alžbeta, ale jej syna nikto nevolá Karol, vnuk nie je Vilko a jeho žena Katka… tak fakt neviem prečo, ale poďme k pointe).
Kráľ Jakub napísal prácu s názvom Démonologia https://en.wikipedia.org/wiki/Daemonologie). Rieši v nej praktiky mágie, ktoré sa používajú pri rozhovore s mŕtvymi, veštenie, a podobne. Píše o tom, ako démoni znepríjemňujú život ľuďom, hovorí o vlkodlakoch a upíroch. Prečo to spomínam? Lebo toto všetko riešil ešte predtým, ako sa venoval Biblii – KJV vyšiel v roku 1611. A viete, čo je ešte v týchto súvislostiach zaujímavé na kráľovi Jakubovi? Jeho podpora čarodejníckych procesov. V Škótsku vtedy odhadom zomrelo 4000 až 6000 ľudí. Toto je pár faktov z jeho života…. a hovorím to aj v súvislosti s tým, ako je preložené slovo magoi v preklade pomenovanom podľa neho. Ako mudrci… a ja rozmýšľam, či je to aj kvôli tomu, aby iný preklad neprekážal pri prenasledovaní istých skupín ľudí….
A ešte sa zastavme pri tom, aká to bola hviezda, ktorú mudrci videli. Názory astronómov stále nie sú (a asi ťažko niekedy budú) jednotné. (pripomínam, astronómovia a astrológovia nie sú jedno a to isté!) Niektorí z nich hovoria o supernove – čo je explózia, výbuch hviezdy na konci jej života. Jedna taká sa udiala v roku 5 pred n.l. ale nebola viditeľná na ich časti nočnej oblohy (ani všetky súhvezdia nevidíme ani vždy, ani všade).
Veľmi často vidíme na zobrazeniach Ježišovho narodenia kométu, a ani sa nečuduje, kométa by vysvetľovala hýbucú sa hviezdu, a ešte k tomu sa kreslí veľmi pekne! Má to však háčik, presnejšie tri. Prvýkrát sa kométa objavila na obraze v roku 1305 (Giotto di Bondone) a to už bolo predsa len kúsok po. A druhý háčik: kométa zvyčajne predpovedala (teda ju chápali ako predpoveď) niečoho zlého: smrti, vojny a podobne. A ten tretí – ani hýbuca sa kométe nevie zastavovať.
Tie najčastejšie vysvetlenia spomínajú konjunkciu planét (to je ich prekrytie, kde sa pozorovateľom zo zeme javia ako jedno teleso). Niektoré planéty sa takto “nájdu” častejšie, iné menej často. Tie tri možné konjunkcie sú:
Jupiter a Saturn v súhvezdí Rýb (Johannes Kepler, 1603). Okrem toho, čo som písala vyššie, (podľa ďalšieho zdroja) toto súhvezdie bolo znamenie Izraela a kráľov. Jupiter bol vládnuca planéta a Saturn planéta starobylých vládcov. (áno, viem, že to je trocha iné vysvetlenie ako to vyššie, ale ja nie som Johannes Kepler, aby som na to mala názor).
Jupiter a Mesiac v súhvezdí Barana -Túto teóriu vytvoril astronóm Michael Molnar. Dr Molnar zbiera mince a iné historické predmety s astronomickými a astrologickými súvislosťami. Našiel rímsku mincu z roku 6, na ktorej bol symbol Barana, ktorý sa pozerá späť na jasnú hviezdu. V rímskej astrológii (ktorú by mudrci tiež poznali) je Baran symbolom Izraela. Dr Molnar našiel novú „hviezdu“ z Jupitera a mesiaca v Baranovi. Jupiter bol v rímskej astrológii vládnucou planétou (rovnako ako v perzskej astrológii) a mesiac znamenal narodenie (najmä nových kráľov). Stalo sa to za úsvitu, na východe, 17. apríla 6 pred n.l. a bolo to veľmi nezvyčajné. Je to to, čo sa nazýva „okultácia“, čo je špeciálny druh zatmenia, ktorý zahŕňa Zem, Mesiac, Slnko a planétu. Pretože svitalo, žiara slnka by ho dosť sťažila vidieť, ale mágovia by vedeli, že sa to deje, pretože študovali oblohu.
Jupiter, Venuša a hviezda Regulus – a tu si dovolím byť skeptická, kedže na to prišiel právnik a celé to znie (nikoho nechcem uraziť) právnicky prešpekulovane. Ak si to chcete prečítať, pridávam odkaz. https://www.whychristmas.com/customs/star-of-bethlehem.shtml
Existuje program http://stellarium.org/, kde sa dá nastaviť miesto a takisto aj čas, a môžete vidieť oblohu tak, ako ju videli ľudia na konkrétnom mieste a čase. Ešte som neprišla na to, ako sa používa, o to viac budem rada, keď mi dáte vedieť, čo ste zistili!
2 komentáre
Grant Mathews – Jupiter, Saturn, Mesiac v Baranovi https://refresher.sk/38659-Bola-Betlehemska-hviezda-skutocne-hviezdou-Udajne-islo-o-jeden-z-najvyznamnejsich-ukazov-na-oblohe
Tvojej podobná polemika o mágoch http://blog.solas.sk/2020/12/28/betlehemska-hviezda/
Kepler – trojitá konjunkcia Jupitera a Saturna v súhvezdí Rýb https://www1.pluska.sk/archiv/zahadna-betlehemska-hviezda
žeby Chaldejci? https://www.christianitas.sk/rozpravka-o-betlehemskej-hviezde/
alebo žeby predsa len kométa? https://sk.eferrit.com/betlehemska-hviezda-a-datum-narodenia-jezisa/
Každopádne, ďakujem za blog, zase som trochu ušla z účtovníckej reality (koniec roka). Opäť veľa podnetov na čítanie a rozmýšľanie a …
Milka, veľmi pekne ďakujem za obsiahly komentár! Tvoje odkazy sa vďaka slovenčine asi mnohým budú čítať ľahšie, takže to ocením nielen ja 🙂