prosím,
skôr, ako začnete čítať toto, nezabudnite čítať SÁRU PO PRVÉ. tu pokračujeme v príbehu a myslím si, že je dôležité, aby ste vedeli všetko. to je tak ako s nami. ak nás niekto hodnotí a nevie o nás takmer nič, zvyčajne také hodnotenie nedopadne dobre. tak prosím, začnite čítať Sárin príbeh od začiatku…
ďakujem.
iná žena
Keď si v duchu poviem slovné spojenie „iná žena“, znie mi to ako názov knihy z nejakého ženského vydavateľstva a viem si celkom ľahko predstaviť aj primeraný obsah (víťazne končiaci román(-ik) o podvádzanej žene, ktorá sa však hrdinsky pozbiera, stihne sama vychovať všetky deti a ešte popri tom všetkom očarí polovicu chlapov v robote, haha)
Toto je ale trocha o inom. So Sárou sa vlečie diagnóza – nemá deti. A to naozaj znamená, že nie je kompletná. (Myslím vtedy, z pohľadu ľudí, nie z Božieho pohľadu – samozrejme.) Nie je ženou, akou by mala byť.. v očiach vtedajšej spoločnosti bola plodnosť cenená a mať deti bol jeden z hlavných, ak nie ten najhlavnejší dôvod k manželstvu. Jednoduché to pre ňu nebolo. Asi aj preto ona sama prišla s návrhom, aby si jej manžel vzal do postele tú inú ženu. Konkrétne jej egyptskú otrokyňu Hagar. Nešlo o rozptýlenie, ale o plodenie potomstva. Sára vraví, Hospodin mi nedoprial, aby som rodila, snáď budem mať syna z nej. Hagar bola otrokyňa, nemala právo ani na svoje vlastné dieťa, toť vtedajšie spôsoby. Šlo o spermie. Žena bola pre nich len pôda na zasiatie…. áno, ja viem, vtedajší ľudia vedeli o biológii podstatne menej ako my. Nevedeli nič o vajíčku a spermii a o rovnakom príspevku pri tvorení dieťaťa. Ale nemyslím si, že toto by ich ospravedlňovalo. Ak by ľudia počúvali Boží prístup, keď povedal, že žena je rovná mužovi, a dôverovali by Mu, že má na to dôvody, nepotrebovali by nič chápať. Názorný prípad toho, keď namiesto dôvery špekulujeme a myslíme si, že my sme tí najmúdrejší na svete, a potom pokazíme úplne všetko. Niekedy by sme si vlastný názor mohli radšej odpustiť.
hľadala som obrázok Sáry, Abraháma a Hagar, ale pravdu povediac, takmer pri všetkých čo som našla, som sa cítila nepríjemne.. je iné čítať a iné vidieť. (na väčšine obrázkov je stará, nepekná Sára a ešte starší Abrahám a spolu s nimi slúžka, ktorá je mu tlačená do postele)
Hagar ozaj nebolo čo závidieť..
žiarlivosť
Sára tu nie je obeťou, aspoň na prvý pohľad. To ona sa rozhoduje, čo urobí. Desať rokov po tom, ako sa usadili v Kanaáne a oveľa dlhšie potom, ako sú s Abrahámom manželia, sa rozhodne riešiť absenciu detí vo svojom manželstve sama. (Možno si myslí, ja mám problém, teda s tým musím niečo robiť ja. Mužskú neplodnosť vtedy asi nikto neriešil.) Nepočúva Božie sľuby a veci vezme do vlastných rúk. Manžel ju počúvne, a jej otrokyňa nemá možnosť protestovať.
Všimnite si, že Sára nežiarli, keď posiela inú ženu manželovi do postele. (Aspoň to teda nevidíme, lebo ona to nijak nedá najavo. A ak aj, ona tým sleduje svoje vlastné, dôležitejšie ciele.) Ale situácia sa zvrtne, keď Hagar otehotnie. Otrokyňa prestane rešpektovať svoju paniu, lebo sa práve dokázalo, že je v čomsi oveľa lepšia ako ona. V čomsi veľmi podstatnom. Dokáže byť plodnou pôdou, jej život bude mať pokračovanie v inom živote.
A Sára stráca svoje postavenie. Nie navonok, lebo je stále manželkou, kým tá druhá nie. Ale v praxi to vyzerá inak. Hagar ju prestáva rešpektovať, úcta k jej panej sa stratila. Vtedy sa znova obracia na Abraháma a prosí ho, aby sa jej zastal. Konkrétne prosí – nech Hospodin rozsúdi medzi mnou a tebou!
A Abrahám robí to, čo urobil už Adam v raji. Nič nechce riešiť, je preňho pohodlnejšie zostať ticho. Hovorí Sáre, tvoja slúžka, tvoja moc. Tvoje rozhodnutie. On sám sa zo všetkého toho elegantne vyzúva. Radšej bude ticho, akoby mal niečo povedať. Rozhodovať medzi ženou, ktorá je jeho manželka, a ženou, s ktoru čaká dieťa? Tá Sárina ponuka na začiatku vyzerala… jednoduchšie? Nesústredil sa na dôsledky? Nenapadlo ho….? Nie. Smola. (Poznáte Perinbabu? Tam je jedna pekná scéna, kde sa macocha s Dorou pomaly potápajú v čomsi čiernom, kdesi vedľa nich sedí a srdečne sa usmieva smrtka. A ony tak pomaly zisťujú, v čom sa to ocitnú a potom sa jedna druhej pýtajú – či a je to smola, čia? A smrtka s úsmevom plným zlatých zubov hovorí – Vaša!)
Čo vám poviem, nemám v láske zbabelých chlapov. A tento scenár sa toľkokrát opakuje! Aj keď ja som to často videla v trocha inej ženskej zostave (namiesto inej ženy pri manželovi je tam jeho matka), princíp je ten istý. Manžel povie manželke, ja do toho nebudem vstupovať, ak máte problém s mojou mamičkou, vyjasnite si to vy dve. Chlapec asi nepostrehol, že tie dve by neboli rodina, keby sa on s tou jednou neoženil. Ale ja nie som manželský poradca. Ja sa len tak neveriacky chytám za hlavu. (niekedy som taká premúdrelá že až. Rozmýšľam však, kde všetka tá múdrosť zdrhne, keď potrebujem radiť sama sebe.)
najlepšia obrana je útek
Sára je žena, a aj keď je chvíľami veľmi rázna (ako pri rozhodnutí, že svoju slúžku pchá manželovi do postele), teraz uprednostnila iný spôsob. Možno vnímala, že nemá manželovu podporu – niežeby bol Abrahám vyslovenie proti alebo za niečo – ale jeho alibistický postoj typu, mňa sa o netýka, rieš si to sama, na to sa nedá spoľahnúť. Tak si myslím, že práve kvôli tomuto postoju svojho manžela sa Sára neopováži otvorene vystúpiť proti Hagar, ale robí niečo iné. Permanentne ju deptá a štve a to až do takej miery, že tá sa rozhodne utiecť.
Predstavte si to!!! Ísť preč, do púšte, sama s dieťaťom, bez zabezpečenia, bez istoty, bez cieľa. Neviem si predstaviť mieru jej utrpenia, keď sa rozhodne pre takýto krok. Do rizika ohrozujúceho život. Koná nerozumne? Proti pudu sebazáchovy? Na prvý pohľad áno. Ale ja Hagar celkom rozumiem. Až keď uvažujete vo všetkých súvislostiach – uvedomíte si neúnosnosť toho, čo zažívala. O to viac, keď si uvedomíte, že v hre nebol len jej vlastný život, ale aj život jej dieťaťa. Ona radšej berie syna, riskuje ich životy, ako by mala zažívať ďalej to, čo zažívala. Jednoducho – keď nevládzete, radšej odídete. Nie je to konanie proti pudu sebazáchovy, práve naopak. Niekedy môžete jedine utiecť, aby ste sa zachránili.
V svetle týchto úvah zrazu (zrazu?) Sára pôsobí veľmi nepekne. A to som sa ešte zdvorilo vyjadrila. Ale vnímajme aj ju v súvislostiach! Nie, nejdem ju ospravedlňovať, len vysvetľujem. V akých podmienkach žila? Nehovorím o vonkajších, skôr o tom, čo si nosila hlboko v sebe. Bola schopná tak sa správať k žene, ktorej situáciu (myslím tehotenstvo) sama iniciovala. (Čo sa stalo? Čo sa zlomilo? Predpokladám, že neodhadla následky svojho konania…) a nevedela sa s tým vyrovnať. No a Abrahám – spať s dvoma ženami, to áno. Ale následky – to nie. K tomu nemám veľa čo dodať…
Len možno jednu vec. Keď sa na Abraháma, úžasného zbožného verného a bla bla bla patriarchu dívate cez optiku žien, jeho život zrazu nadobúda úplne iné farby… Nechal manželku bez podpory. Nechal svoju milenku bez podpory. A to nie je správne. Na niektoré veci jednoducho nemáme byť sami.
nie len oni traja
Toto hádam poznáme všetci. Keď niečo dokopeme, pokazíme, totálne dokašleme tak veľmi, že si to ani nemáme odvahu priznať; keď sa stane také čosi, je dobré vedieť že to nie je len o nás. Boh je tu a Boh sa stará. Nečistí žalúdok Abrahámovi ani Sáre, možno si myslí, že svoje chyby by ešte nedokázali priznať nahlas (to len tak uvažujem..), ale prináša konkrétnu pomoc. Pomáha Hagar a jej synovi. Mimochodom, ten sa volá Izmael a potomkom Sáry jeho potomkovia ešte pekne skomplikujú život. Ako sa spieva v jednej českej piesni, hříchy tvý tě jednou doženou…
Ale späť k Božej pomoci. Haloo, všetci vy, čo si hovoríte kresťania, z tohto si berte príklad! Poznám totiž veľa ľudí (vrátane seba), ktorí sú schopní ukázať na hriech, porozprávať o jeho dôsledkoch, dokážu sa tak silno zbožne pohoršiť (och och och, ako len mohli..!!!), ale nedokážu pomôcť prakticky. Tak, ako Boh pomohol Hagar. Vidíte? Takto nejak sa to robí..
pripomienka na prst, že Trojica má svoje prsty v mnohom…
Ale toto ešte nie je koniec príbehu. O chvíľu sa do príbehu začnú miesiť anjeli a aj pár vyplnených sľubov je na rade… máte sa na čo tešiť! Tak nezabudnite čítať.
1 Komentár
[…] aké dôležité je poznať celý príbeh. Preto, prosím nezabudnite na Sáru po prvé a po druhé, poprípade si nalistujte Bibliu (odporúčam […]