Ak sa spýtate nejakého farára, akú kázeň alebo príhovor je pre neho napísať najťažšie, väčšina z nich odpovie rovnako. Keď každé zo slov zodpovedne zvažujeme a aj tak prichádzajú pomaly a ťažko, také chvíle zvyčajne zažívame pri písaní pohrebných príhovorov. Chcem písať o Sýrii, ale slová prichádzajú naozaj veľmi pomaly; tým pomalšie, čím viac si uvedomujem, že pre mnohých kresťanov v tejto krajine sú už len pohrebným príhovorom. V Sýrii som bola pred dva a pol rokom a vojna, ktorú teraz sledujeme v správach, bola vtedy len protestami v niektorých mestách. Ale veci sa veľmi rýchlo zmenili.
jedinečná krajina
Keď sme sa vtedy do Sýrie chceli dostať, nebolo to tak jednoduché. Potrebovali sme pasy bez izraelských pečiatok a aj napriek tomu bolo náročné vôbec prejsť hranice. Šli sme z Libanonu a na hranici sme sa zdržali poriadne dlho….
Ale kedysi to bolo trochu iné. Územie Sýrie vždy bolo pre kresťanov súčasťou územia, kde sa diali veľké Božie veci, zázraky a zmeny životov. Stačí, keď si spomeniete na udalosti z Jákobovho života alebo Saulov zážitok pred Damasku. (čítajte Bibliu spolu s biblickým atlasom a uvidíte Sýriu tak, ako ste ju doteraz nevideli.)
Sýria je stále miestom, kde stále žijú kresťania, naše sestry a bratia vo viere. Ich počet v krajine, pred začiatkom konfliktu, bol približne 10 %. Žijú zvyčajne čo najviac pokope, majú svoje kostoly, kláštory a svoju vieru. Spolu plávajú proti prúdu.
Sýria je krásna krajina a my sme zažili veľa priateľských, nápomocných ľudí. V Maaloule, v dedinke v horách neďaleko hlavného mesta, nám ktosi z nich doniesol čerstvo upečené chleby. Zadarmo. A bola to nielen kresťanská, ale pohostinnosť bez ohľadu na vieru. Napríklad, kedykoľvek som v tejto krajine čo len trochu začala zívať, už mi niekto podával kávu… Vybavujem si mnohé tváre, ale netuším, kto z nich je teraz na čej strane, kto z nich je niekde medzi ďalšími utečencami a kto z nich vôbec ešte žije.
Zatiaľ bez komentára